Geri Dön
EkonomiKötü senaryo mu yanlış alarm mı?

Kötü senaryo mu yanlış alarm mı?

Koronavirüsün yeni varyantı ‘omicron’un küresel ekonomik büyümeye olası etkilerini inceleyen yatırım bankası Goldman Sachs, olumlu, olumsuz, çok olumsuz ve yanlış alarm başlıklı 4 ayrı senaryo yazdı.

Kötü senaryo mu yanlış alarm mı?

EKONOMİ SERVİSİ - Amerikalı yatırım bankası Goldman Sachs koronavirüsün yeni varyantı ‘omicron’un küresel ekonomik büyümeye olası etkilerini mercek altına alan bir rapor hazırladı.

Goldman Sachs ekonomistleri tahminde bulunmak için henüz erken olduğunun altını çizerek yeni varyantla ilgili 4 senaryo hazırladı. Amerikan Bloomberg Ajansı’nın haberine göre senaryolar şöyle:  

1 . Olumsuz senaryo: “Omicron, bir önceki varyant olan deltadan daha hızlı bulaşıyorsa küresel ekonominin 2022 yılı ilk çeyrek büyümesi Goldman’ın mevcut tahmininin 2.5 puan altına, yani yüzde 2’ye düşebilir. Ancak küresel ekonomi yine de 2022’nin tamamında yüzde 4.2, yani Goldman’ın mevcut tahmininin 0.4 puan altında büyüyebilir. Enflasyon etkisi ise belirsiz.

2. Çok olumsuz senaryo: Hem hastalığın şiddeti, hem de hastaneye yatışlar deltadan önemli ölçüde kötüyse küresel ekonomik büyüme daha ciddi bir darbe alabilir. Enflasyon etkisi ise yine belirsiz.

3. Yanlış alarm senaryosu: Omicron deltadan daha yavaş yayılabilir ve küresel büyüme ile enflasyon üzerinde önemli bir etki yaratmayabilir.

4. Olumlu senaryo: Omicron deltadan biraz daha bulaşıcı olup yine de çok daha az hasta ediyorsa, bu spekülatif “normalleşme” senaryosunda, hastalıkta net bir azalma, küresel büyümeyi Goldman’ın tahmininden yukarı taşıyabilir. Bu durumda talebin yeniden dengelenmesi ve mal ile işgücü arzındaki toparlanmanın hızlanmasıyla enflasyon daha düşük çıkabilir.”

Tahminlerini değiştirmedi

4 senaryoyu yazan Jan Hatzius liderliğindeki Goldman ekonomistleri hazırladıkları araştırma notunda ‘yanlış alarm’ ihtimalini de göz önüne alarak, senaryo olasılıkları biraz daha netleşene kadar büyüme, enflasyon ve para politikası tahminlerinde değişiklik yapmadıklarını kaydetti.

 

Bakan Koca'dan Turkovac açıklaması! Dünyada ilk olacak
Savcı 'cinayet' dedi! 'Esra'yı öldürüp yataktaki pozisyonunu verdi'
Gözler Merkez Bankası'nda! İşte ekonomistlerin faiz tahmini
Kırdığı yumurtanın akı 'kırmızı' çıktı, sosyal medya karıştı! Sandığınız gibi değil...
Bakan'dan İmamoğlu'na: Şov yapmasın işlerini yapsın
Araçlar yolda kaldı, evler gömüldü! '3 metreye ulaştı'
Kıskançlık krizi mi patlak verdi! Hande Erçel'den Demet Özdemir açıklaması
Deniz Çoban, Trabzonspor-Giresunspor ve Fenerbahçe-Altay maçlarındaki kritik pozisyonları yorumladı
İstanbul'da site aidatları cep yakıyor! Aylık 8 bin TL
Türkiye korkusuyla almışlardı! Atina'da savaş jeti bayramı
Tasarruf ampullü uyuşturucu partisi faciayla sonlandı
İrem Sak, 11 yaş küçük aşkını itiraf etti!
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
Cep telefonunu yuttu, doktorlar neye uğradığını şaşırdı!
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler