Ekonomi Kripto çember iyice daralıyor

Kripto çember iyice daralıyor

29.06.2021 - 07:00 | Son Güncellenme:

Günde 2 milyar dolarlık işlemin yapıldığı kripto para borsası Binance’e karşı ABD, Japonya ve Almanya’nın ardından İngiltere de harekete geçti ve Binance’in ülkedeki faaliyetlerini yasakladı

Kripto çember iyice daralıyor

EKONOMİ SERVİSİ - İngiltere sermaye piyasalarının düzenleyici kurumu FCA, dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance’in ülkedeki faaliyetlerini yasakladı. İngiltere’nin hamlesinin ardından en popüler kripto paralardan Bitcoin yüzde 1.4 gerileyerek 34 bin 200 dolara geriledi.

Haberin Devamı

Reuters’ın haberine göre FCA Binance’in regüle edilmiş bir faaliyet yapamayacağını duyurdu ve dünyada giderek daha fazla inceleme altına giren bu platforma karşı kullanıcıları uyardı. Günde 2 milyar dolarlık işlemin yapıldığı Binance’e karşı ABD, Japonya ve Almanya’nın ardından İngiltere de harekete geçti.

Kara para şüphesi

Binance, FCA’nın kararından sonra yaptığı açıklamada, Binance.com internet sitesinde sunulan hizmetleri etkilemeyeceğini ifade etti. Binance şirketi sözcüsü, “Düzenleyicilerle çalışırken işbirliğine dayanan bir yaklaşımı benimsiyoruz ve koşullara uyma yükümlülüklerimizi çok ciddiye alıyoruz” dedi.

Binance geçen yıl haziranda FCA tarafından regüle edilmiş bir şirketi satın almış ve bunu sterlin ve euro kullanarak kripto para işlemi hizmeti sağlamak için kullanacağını açıklamıştı. Kısa süre önce Binance’e kara para ve vergi suçu iddiasıyla ABD’de de soruşturma açıldı. Bloomberg’in duyurduğu habere göre Amerikan Adalet Bakanlığı ve Milli Gelirler Dairesi (IRS) tarafından yürütülen gizli soruşturma Binance’in işleyişini mercek altına aldı. Habere göre müşterileri arasında ABD federal kurumlarının da bulunduğu adli blokzincir firması Chainalysis, geçen yıl Binance üzerinden suçla bağlantılı paraların diğer kripto borsalarına göre daha çok geçtiği sonucuna vardı.

Haberin Devamı

Japonya 25 Haziran’da Binance’in ülkede yasadışı faaliyet gösterdiği kararına varmış, Almanya ise para cezası uyarısında bulunmuştu. Dijital para çıkarmaya hazırlanan Çin de kripto paralara karşı ardı ardına önlemler alıyor.

Kripto piyasanın dörtte birine hakim oldu

2017’den beri faaliyette olan Binance’in kurucusu ve CEO’su teknoloji girişimcisi 44 yaşındaki Changpeng Zhao. Sanal dünyada ‘CZ’ olarak tanınan CEO Çin ve Kanada vatandaşı. Forbes’a göre Changpeng Zhao’nun 2 milyar dolara yakın serveti var. Cayman Adaları’nda kurulan Binance’in Singapur’da bir ofisi bulunuyor. Kripto paraların yüzde 25’i Binance üzerinden alıp satılıyor. Bloomberg Binance’in kripto para alım satımı için platform oluşturarak sadece geçen yıl 800 milyon dolar gelir elde ettiğini yazdı.