Ekonomi Kripto para piyasası hiç olmadığı kadar hareketli! Uyarı geldi: Büyük zararlara yol açabilir

Kripto para piyasası hiç olmadığı kadar hareketli! Uyarı geldi: Büyük zararlara yol açabilir 

12.03.2024 - 07:41 | Son Güncellenme:

Kripto para piyasası tarihinin en iyi dönemini yaşıyor. Neredeyse her gün rekor üstüne rekor kıran Bitcoin, 70 bin dolar seviyesinin de üzerine çıktı. Peki yıl sonu tahmini ne? Yüksek getiri hedefleyen yatırımcı sermayesini nasıl korumalı? Uzman isim ‘Büyük zararlara yol açabilir’ diyerek piyasaların hareketli olduğu bu süreçte yatırımcıları uyardı. İşte detaylar... 

Kripto para piyasası hiç olmadığı kadar hareketli Uyarı geldi: Büyük zararlara yol açabilir

Milliyet.com.tr/ÖZEL Bu yılın en çok kazandıran yatırım araçlarının başında kripto paralar geliyor. Tarihinin en iyi dönemini geçiren Bitcoin her gün rekor üstüne rekor kırmaya başladı. Son olarak 70 bin dolar olan kritik eşik de aşıldı. Peki yeni zirvelerin görülmesinin ardından piyasada beklentiler neler? Piyasada ani yükselişin sebepleri ne?

Haberin Devamı

BITCOIN’DE ANİ YÜKSELİŞİN NEDENİ NE?

Konuyla ilgili merak edilenleri CoinTR CEO’su Ali Eşelioğlu, milliyet.com.tr’ye açıkladı. Eşelioğlu piyasaların hareketli olduğu bu süreçte yüksek kazanç hedefleyen yatırımcıları uyardı ve kaldıraçlı işlemlere dikkat çekti. Eşelioğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“Bitcoin fiyatı dün 70 bin dolar seviyesini aşarak tarihi bir rekora imza attı. Bu yükselişin arkasındaki temel neden, ABD'de spot Bitcoin ETF'lerinin onaylanmasıyla birlikte artan ilgi olarak görülüyor. ETF'lerin onaylanmasının ardından geçen 2 ay içerisinde, her geçen gün bir önceki günden daha fazla para bu yeni finansal ürüne akarak rekor seviyelere ulaşıyor. İki aylık süre zarfında, ETF'lere olan para girişleri devam ederken çıkışlar azalmış durumda. Kurumsal ilginin artarak devam etmesi ve ETF'lere büyük hacimli girişler gerçekleşmesiyle birlikte Bitcoin fiyatı 70 bin doların üzerine taşındı.

Haberin Devamı

‘BITCOIN’E İLGİ DAHA YÜKSEK’

Daha da önemlisi balina cüzdanlarının Bitcoin alımlarını artırması ve kurumsal yatırımcıların bu seviyelerden dahi Bitcoin edinmeye devam etmesi piyasanın güvenini ve olumlu beklentilerini yansıtıyor. Bu durum geçmiş boğa sezonlarına kıyasla Bitcoin'e olan ilginin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

'YATIRIMCILAR DİKKATLİ ŞEKİLDE HAREKET ETMELİ’

Aralıklarla yaşanan düzeltmelere rağmen Bitcoin rallisinin devam etmesi muhtemel görünüyor. Özellikle ABD'deki spot Bitcoin ETF'lerinin etkisiyle artan kurumsal ilgi ve spot Bitcoin ETF'lerine olan güçlü talep, Bitcoin'in fiyatını yukarı çeken temel faktörler olarak öne çıkıyor. Ancak piyasa koşulları değişken olduğu için yatırımcılar güncel gelişmeleri yakından takip etmeli ve dikkatli bir şekilde hareket etmelidirler.

KISA VADEDE 80 BİN DOLAR MÜMKÜN MÜ?

Bitcoin rekor artan ilgi ve kurumsal katılımın etkisiyle önemli bir ivme kazandı. Kripto para piyasası dinamikleri, özellikle Bitcoin'in fiyatındaki hızlı değişimlere karşı hassasiyet gösteriyor. Şu anda bazı kurumsalların piyasaya girişi ve genel ilginin devamıyla birlikte Bitcoin'de beklenmedik ve çarpıcı fiyat hareketlerine tanık olabiliyoruz.

Haberin Devamı

Uzun vadede Bitcoin'in değerinin artmaya devam edeceği yönünde beklentiler yüksek. Ancak kısa vadeli değerlendirmelerde bir miktar temkinli olmamız gerekiyor. Halving öncesinde ve özellikle fiyatın ve bazı teknik göstergelerin düzeltme sinyalleri verdiği bir dönemde Bitcoin'e olan yüksek ilgi fiyatı desteklemeye devam ediyor. Şu anki durumda kısa vadede 71.000 doların üzerinde kalıcılık sağlanırsa, bu durumun Bitcoin için yeni bir rallinin habercisi olabileceğini söyleyebiliriz.

SERT HAREKETLERİN DEVAMI GELECEK Mİ?

Gelecek ay gerçekleşecek olan 4 yılda bir olan madenci ödülü yarılanması (Halving) geçmişte Bitcoin'in değerini önemli ölçüde etkilemiştir. Bu nedenle yarılanma sonrası olası düzeltmelere rağmen, genel kabulün artmasıyla birlikte Bitcoin'in potansiyel yükselişi devam edebilir. Kurumsal yatırımcıların ilgisi de kripto paraların daha geniş çapta benimsenmesine ve fiyat artışına katkıda bulunabilir. Faiz indirimi genellikle alternatif varlıklara olan talebi artırır ve haziranda beklenen Fed faiz indirimi de Bitcoin gibi dijital varlıkların değerini yukarı çekebilir.

Haberin Devamı

YIL SONU TAHMİNİ NE?

Bitcoin'in 71.000 dolar seviyesini aşması ve geçmişte bu seviyenin üzerinde tutunamamış olması, geleceğe dair kesin tahminler yapmayı zorlaştırıyor. Fakat artan kurumsal ilgi ve bu ilginin halen başlangıç aşamasında olması önemli bir unsur. Göstergeler Bitcoin'e olan güveninin arttığını ve bu dijital varlığın potansiyelinin daha da kavrandığını gösteriyor.

Önceki boğa sezonlarıyla karşılaştırıldığında, mevcut boğa sezonunda Bitcoin'in fiyatının 150.000 dolara kadar yükselme potansiyeli olduğu görülüyor. Ancak bu tür tahminler konusunda kesin bir süreden bahsetmek yanıltıcı olabilir. Kripto para piyasası volatiliteye açık olduğu için fiyatın ne kadar sürede bu seviyelere ulaşabileceğini kesin olarak söylemek mümkün değildir.

Kurumsal ilginin devam etmesi, düzenleyici ortamın olumlu yönde gelişmesi ve genel piyasa koşulları, Bitcoin'in gelecekteki performansını etkileyecek önemli değişkenler arasında yer alacak. Yatırımcıların bu faktörleri dikkatlice takip etmesi ve portföy stratejilerini bu değişkenlere göre uyarlaması önem taşıyor.

Haberin Devamı

KALDIRAÇLI İŞLEMLERE DİKKAT: YÜKSEK GETİRİ HEDEFLEYEN YATIRIMCI SERMAYESİNİ NASIL KORUMALI?

Piyasalarda son dönemdeki dalgalanmalarının artması, özellikle kaldıraçlı işlem yapan yatırımcılar için bir dizi önemli uyarı ve öneriyi beraberinde getiriyor. Kısa vadeli alım satım stratejileri yerine orta ve uzun vadeli bir bakış açısı benimsemek, yatırımcıların bu volatiliteyi minimum düzeyde etkilenerek atlatmalarına yardımcı olabilir. Ancak, kaldıraçlı işlemlerle ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta da bulunuyor:

Yüksek kaldıraç kullanımı, potansiyel karı artırabilirken, aynı zamanda büyük zararlara da yol açabilir. Kaldıraç, yatırımcının teminatının üzerinde pozisyon almasına imkan tanır ancak fiyat hareketleri yatırımcının lehine olduğu kadar aleyhine de işleyebilir.

Özellikle deneyimi sınırlı olan yatırımcılar, ani fiyat hareketlerinin etkisiyle hatalı alım satım kararları alabilir ve ciddi zararlara uğrayabilirler. Piyasaların hareketli olduğu dönemlerde yatırımcılar, risk yönetimi stratejilerine odaklanmalı, kaldıraç kullanımını tercih etmemeli ve yüksek getiri hırsıyla kısa vadeli işlemlere yönelmek yerine uzun vadeli stratejileri göz önünde bulundurmalıdır. Bu, sermayenin korunması ve sürdürülebilir bir yatırım stratejisi oluşturulması adına önemli bir yaklaşımdır.”