Geri Dön
EkonomiLityum demir batarya tesisinin temeli atıldı

Lityum demir batarya tesisinin temeli atıldı

Kontrolmatik Teknoloji'nin, Ankara'nın Polatlı ilçesinde kurulacak Lityum Demir Fosfat Batarya Fabrikası'nın temeli atıldı.

Lityum demir batarya tesisinin temeli atıldı

Temel atma töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'yi kritik teknolojileri üretebilen global bir üs haline getirmek üzere çalıştıklarını söyledi. Kontrolmatik'in batarya teknolojileri ve enerji depolama sistemleri alanındaki yatırımının da bu vizyonu tahkim edecek önemli bir girişim olduğunu belirten Bakan Varank şöyle devam etti:

180 milyon dolar

"Bu yatırımın kıymeti, elektrikli araç ve tüketici elektroniği sektörleriyle birlikte değerlendirildiğinde daha net ortaya çıkacaktır. Elektrikli araçların en temel bileşenlerinden biri de bataryalar. Öyle ki bu araçların maliyetinin büyük kısmı da bataryadan kaynaklanıyor."

Batarya için TOGG'un Farasis ile iş birliği yaptığını, Ford Otosan'ın da benzer yatırımları bulunduğunu anlatan Varank, şu bilgileri verdi:

"Kontrolmatik Teknoloji'nin bu yatırımı da sektördeki artan depolama ihtiyacını yerli ve milli imkanlarla karşılama noktasında öne çıkan çok yerinde bir adım. Üç etapta tamamlanacak bu proje için toplamda 180 milyon dolarlık bir yatırım yapılması öngörülüyor. İlk etapta 250 kişi istihdam edilecek, tüm süreçlerin tamamlanmasıyla birlikte bu sayı 600'e çıkacak. Üretim kapasitesi olarak da 250 megavat saatle başlanıp 1000 megavata yükseltilmesi hedefleniyor."