Geri Dön

‘LPG’de tek fiyat geliyor’

LPG sektöründe haksız rekabete ve milyarlık vergi kaybına yol açan çift fiyat sorunun çözümü için yürütülen çalışmalarda önemli mesafe katedildildiği belirtiliyor.

‘LPG’de tek fiyat geliyor’

Akaryakıt sektörünün etkili yayınlarından Petroturk.com sitesi, konuyla ilgili makalesinde, “LPG’de tüplü, dökme ve otogazın ÖTV’si eşitleniyor. Bu konuda Ankara’da hummalı bir çalışma var. Bu çalışmanın Ankara ile sektörümüzde yer alan sivil toplum örgütlerinin el ele, birlikte yürüttüğü bir çalışma olması önemli” görüşlerine yer verdi.

“Sektörün yıllardır LPG’de farklı ÖTV uygulanmasından kaynaklı haksız bir gelir kapısı oluşturulmasına yönelik feryadına Ankara kulak verdi. Kuralsız, hileli, piyasadaki disiplini bozanlara ‘dur’ denilmesi için Ankara’nın hassasiyetine istinaden sektörün konuya bakışına dikkat çekmemizde fayda var” denilen yazı, şöyle devam etti:

“LPG’de ÖTV’nin eşitlenmesiyle birlikte KDV ile ilgili bir adım atılması gerektiği de sektör temsilcileri tarafından ifade ediliyor. Sektör temsilcileri iki kritik konuya dikkat çekiyorlar. (1) Tüplü ve dökmede ÖTV’nin otogaz seviyelerine gelmesi ile KDV’nin aşağıya çekilmesinin eş zamanlı olması. Burada altı çizilmesi gereken durum KDV’de yapılacak bir düzenleme için kanun değişikliği gerekiyor. Sektör temsilcilerinin ‘ÖTV düzenlemesiyle KDV düzenlemesi eş zamanlı olmalı’ vurgusunun bu endişe ile yapıldığını düşünüyorum. (2) ÖTV farkından rant elde edenlerin, ÖTV kaçakçılığı yapanların, KDV üzerinden de aynı tarz işleri yapmaları. Bu zaten akaryakıt piyasasının da sorunu. Evet, LPG sektörü için bu konuda alınması beklenen karar bir anlamda milad olacaktır. Böylelikle LPG’de de anormal pazar payı artışları son bulacaktır.”

Vergi kaybı büyük

LPG piyasasındaki bazı oyuncuların ÖTV sahtekarlığına başvurmasının önünde yatan sebep otogaz ve tüplü-dökme gaz arasındaki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) farkından kaynaklanıyor. Tüplü LPG’de ton başına alınan ÖTV tutarı 1.210 TL’ye karşılık gelirken, otogazdaki ÖTV 1.778 TL’yi buluyor. İşte aradaki bu 568 TL, bir diğer ifadeyle litrede 38 kuruşluk fiyat farkı, kaçakçıların bu yola başvurmasının önünü açıyor. Gazı düşük ÖTV ödeyerek satın alan ve piyasada düzgün iş yapan oyuncuların bir anda fiyat olarak önüne geçmeyi başaran bu şirketler, düşük ÖTV’li aldıkları bu gazı piyasada otogaz olarak satıyor.

Elde ettikleri bu avantajı, benzin veya motorin piyasasının aksine, aşırı indirimler yaparak ucuz otogaz satan bu firmalar, hem haksız rekabete sebep oluyor, hem de milyarlık vergi kaybına yol açıyor.


Cep telefonu yerine cinsel içerikli solüsyon gönderdilerKocaeli’nin Derince ilçesinde yaşayan Elif Soylu, babasının telefonuna gönderilen link üzerinden verdiği cep telefonu siparişi yerine cinsel içerikli solüsyon gönderilince soluğu poliste aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber