Geri Dön
Ekonomi‘Lüks zincirlerin’ taksiyle imtihanı

‘Lüks zincirlerin’ taksiyle imtihanı

Yabancı turist sayısında rekorlar kıran İstanbul’da otellerin taksilerle mücadelesi devam ediyor. Büyük emeklerle kendilerine çektikleri turistin dolandırılmasını engellemek isteyen oteller farklı yöntemlere başvuruyor

‘Lüks zincirlerin’ taksiyle imtihanı

Yabancı turist açısından şehirlerin görünen ilk yüzü olan ‘taksiler’ nedeniyle sıkıntılar yaşayan otelciler, ‘doğru taksiyle doğru turisti’ buluşturuyor!

Başta İstanbul ve şehir otellerinde, yabancı turistin dolandırılmasının önüne geçmek isteyen oteller, geliştirdikleri çeşitli sistemlerle ‘dolandırıcı’ taksiler ile mücadelelerini artırdı.

Bunun için öncelikle kendi duraklarını kullanmaya özen gösteren oteller, gerekirse turisti taksiye kendileri bindiriyor! Yine bu kapsamda kimi lüks oteller, bulundukları bölgeden, şehrin gözde merkezlerine gitmek isteyen turist için yazılı bir rehber hazırlıyor.

Burada ortalama fiyatlar belirtilirken, turist; bulunduğu otelden gideceği yere ödeyeceği fiyatı tahmin edebiliyor. Yabancılar, belirtilen rakamın üzerinde istenen astronomik bedeli bu yazılı rehberden anlayabiliyor.

Otele kadar...

Turizm paydaşları, taksilerin; ülke imajının ilk ve önemli belirleyicisi olduklarına dikkat çekerken, deneyimlerini mutlaka kendi ülkelerinde paylaştıklarına vurgu yapıyor. 2019’da yine yabancı turist sayısında rekor kırması beklenen Türkiye’de iki tarafın da menfaatine bir yasa isteyen turizmciler, ciddi yaptırımlar ve sorunları kısa sürede çözecek bir sistem bekliyor. Şehir içlerindeki büyük otellerin ‘sarı taksi’ mücadelesinde en önemli kozları ‘tanıdık durak’ kullanmak. Oteller bu anlamda kendi isimlerini verdikleri durakları ve yine bölgede bildikleri taksicileri yabancı turistle buluşturmayı seçiyor. Ancak pek çok otelci, asıl problemin; turistin otele varıncaya kadar yaşadıkları olduğunu söylüyor.

‘Lüks zincirlerin’ taksiyle imtihanı
Toplu taşıma önerisi

Otelden bir yere gitmek isteyen turistin mutlaka doğru taksiyle buluşturulduğunu anlatan otelciler, ancak turistin otele giriş yapacağı ilk gün gelişinde sık sık dolandırıcılıklara maruz kaldığını ifade ediyor.

Lüks oteller, taksi sorununu geliştirdikleri çeşitli sistemlerle çözerken, küçük otellere gelen turist aynı şekilde şanslı olmuyor. Şehirlerin bel kemiği olan küçük otellerde, taksi durağı gibi çözümler bulunamazken, pek çoğu şehrin merkez noktalarında olan bu oteller çözümü, turiste toplu taşımayı anlatmakta buluyor.

Otobüs kartı alıp para yüklemeyi anlatan otelciler, başta metro ile gidilebilecek lokasyonların bilgisini veriyor. Yine yakın otobüs durakları, minibüs fiyatları da turiste anlatılanlar arasında.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, yabancı turistin taksilerde edindiği tecrübenin çok önemli olduğunu vurgularken, ülkesine döndüğünde bunun mutlaka anlatıldığını söyledi. Ayık, “Taksicilerin bu bilinçle daha dikkatli olması gerekiyor. Yasal bir düzenleme isteğimizi dile getiriyoruz. Ciddi yaptırımlar oluşturulmalı. Aksi durumda çok ciddi bir turist artışı beklediğimiz ve ekonomiye bu denli büyük faydaları olan bir sektöre kendi kendimiz zarar vermiş oluruz” diye konuştu.

Sanal tehlike!

Yabancı turistin bir diğer sıkıntısı ise sanal ortamda yapılan araba kiralamalar. Belirli firmalar dışında uygun fiyat ve arabayı tercih eden turistler çoğu zaman burada da dolandırılıyor. Ya paraları sanal ortamda çalınıyor, ya da araç verilse bile ardından turiste onlarca kusur bulunup, zararlı çıkarılıyor.