Geri Dön
EkonomiMacron 8 milyar euroluk dev desteği açıkladı

Macron 8 milyar euroluk dev desteği açıkladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni tip corona virüs (covid-19) salgınından etkilenen otomobil sektörüne 8 milyar euro destek sağlanacağını bildirdi.

Macron 8 milyar euroluk dev desteği açıkladı

 

Macron, Etaples semtinde bir fabrikaya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Macron, Fransa'nın 2025'ten itibaren yılda 1 milyon elektrikli, hibrit ve şarj edilebilir araç üretmesini ve Avrupa'da en çok araç üreten ülke haline gelmesini istediğini söyledi.

Salgının otomobil sektörünü çok etkilediğini ifade eden Macron, bu sektöre 8 milyar avro destek sağlanacağını belirtti.

Macron, salgın nedeniyle yaklaşık 500 bin aracın satışının yapılamadığını, bu nedenle 1 Haziran'dan itibaren 200 bin aracın satışında Fransızlara destekte bulunacaklarını ifade ederek, elektrikli araç satın alan kişilere 7 bin avro ve şirketlere 5 bin avronun yanı sıra hibritli araçlara 2 bin avro indirim yapılacağını bildirdi.

Macron, Fransız otomobil markası Renault'un 2022'ye kadar elektrikli araç üretimini 3 kat artıracağı bilgisini paylaştı.

Renault'un elektrikli araç için motor üreteceğini aktaran Macron, salgından olumsuz etkilenen Renault'a 5 milyar avro mali yardım yapılıp yapılmayacağının görüşmelerin ardından karar verileceğini kaydetti.

Korkunç ölüm! Lastik ile çamurluk arasına sıkışan yaya 160 metre sürüklendiEskişehir'de yolun karşısına geçerken Ali Akasya isimli vatandaşa servis otobüsü çarptı. Arka lastik ve çamurluk arasına sıkışan Akasya 160 metre sürüklenerek feci şekilde hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler