Geri Dön
EkonomiMartta ‘gaz’ladı, yüzde 40 artıp 3 milyar $’a dayandı

Martta ‘gaz’ladı, yüzde 40 artıp 3 milyar $’a dayandı

Türkiye otomotiv endüstrisinin mart ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 40 artarak 2.9 milyar dolar oldu.

Martta ‘gaz’ladı, yüzde 40 artıp 3 milyar $’a dayandı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden (OİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye ihracatının sektörel bazda son 15 yıldır şampiyonu olan otomotiv endüstrisi, geçen ayki dış satımıyla tarihindeki en yüksek ikinci mart ayı ihracat rakamına ulaştı.

Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracatı mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40 artışla 2.9 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Türkiye ihracatından yüzde 17 pay alan sektörün ilk çeyrekte aylık ortalama ihracatı da 2.56 milyar dolar oldu. Bu yıl ihracat hedefi 30 milyar dolar olan otomotiv sektörünün ilk çeyrekteki ihracatı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 7.7 milyar dolara ulaştı.

Çift haneli artış

Martta, ürün grupları bazında bakıldığında, yüzde 36.5 artışla 1 milyar 49 milyon dolar ihracat gerçekleştiren tedarik endüstrisi birinci olurken,  binek otomobil ihracatı yüzde 31 artarak 1 milyar 35 milyon dolarla ikinci, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 82 artarak 549 milyon dolarla üçüncü ve otobüs - minibüs - midibüs ihracatı yüzde 4,5 azalışla 98 milyon dolarla dördüncü sırada yer aldı.

Tedarik endüstrisinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracatta yüzde 51 artış görülürken yine önemli pazarlardan İtalya’ya yüzde 102, Fransa’ya yüzde 39, ABD’ye yüzde 35, Rusya’ya yüzde 65, İngiltere’ye yüzde 23, Polonya’ya yüzde 58 ihracat artışı gerçekleşti.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, geçen ay, tedarik endüstrisi, binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus  motorlu taşıtlar ihracatının çift haneli artış gösterdiğine değinerek, şunları kaydetti:

“Geçen ayki yüksek artışta, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının  etkisinin geçen yıl mart ayından itibaren görülmeye başlanması da baz etkisi yarattı. Aynı şekilde en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülkenin 9’una da çift haneli artış kaydettik.”

Pençe operasyonlarında tespit edilen mağara kullanılamaz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında tespit edilen sığınak, barınak, mağara, silah ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği görüntüleri paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler