Geri Dön

Mayına karşı 135 renk görebilen ‘Kemgöz’

Hacettepe Teknokent’te Ar-Ge çalışmaları yürüten MS Spektral firması, toprak örüntülerindeki değişimleri ve yüzeye çıkmış  kabloları belirleyerek mayın ve patlayıcı tespiti yapan ‘hiperspektral kamera’ üretti.

Mayına karşı 135 renk görebilen ‘Kemgöz’

Firmanın Üst Yöneticisi Sancay Kırık, Türkiye’de hiperspektral kamera alanında üretim yapan tek firma olduklarını söyledi. Kırık, ürünün mayın tespitinde yardımcı sistem olarak kullanılacağını belirterek, “Temel amacı aracın üzerinde bulunan diğer sensörlerle mayını tespit etmek. Biz bunun hem optik, hem elektronik, hem de mekanik tasarımlarını yaptık” dedi. İnsan gözünün üç rengi görebilmesine karşın, geliştirdikleri kameranın 135 rengi görebildiğini vurgulayan Kırık, şöyle devam etti:
“Kemgöz, gözle görülemeyen malzemeleri otomatik olarak tanıyabiliyor, toprağa gömülü el yapımı patlayıcılara ait kabloları tespit edebiliyor. Kamera ile patlayıcı kabloları belirlemek mümkün oluyor.”

Kontrolden çıkan araç, köprüden uçtuRusya'da kar nedeniyle kayganlaşan yolda kontrolden çıkan araç, köprüden uçtu. Aracın sürücüsü anne ve yolcu koltuğundaki kızı mucize eseri kurtuldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber