Geri Dön
EkonomiMelkan Gürsel 36 ünlü kadın mimar arasında

Melkan Gürsel 36 ünlü kadın mimar arasında

Ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda ödül kazanan başarılı projelerde imzası bulunan Tabanlıoğlu Mimarlık ortağı Melkan Gürsel, dünyanın en önemli kadın mimarları arasında yer aldı. Melkan Gürsel, kadın mimarların başarılarına dikkat çekmek amacıyla hazırlanan ve dünyaca ünlü 36 kadın mimarın yer aldığı “Frauen in der Architektur- Mimaride Kadınlar” isimli kitapta yer alan tek Türk mimar oldu.

Melkan Gürsel 36 ünlü kadın mimar arasında

Sonuncusu gündemde önemli yer kazanan Bodrum Loft olmak üzere, farklı kapsam ve lokasyonlarda Loft projeleri, Bodrum Milas Havalimanı, Beyazıt Kütüphanesi, Afrika’nın çeşitli şehirlerinde kongre merkezleri gibi çok sayıda projeyle İstanbul’un gözde yapılarının yanı sıra birçok ülkede çağdaş mimarlık örneklerine öncülük eden Melkan Gürsel, dünyanın en önemli kadın mimarları arasında yer alıyor.

1995 yılından bu yana Tabanlıoğlu Mimarlık ortağı olarak mesleğini sürdüren Melkan Gürsel, 2008 yılında “The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies” tarafından, “Avrupa’nın 40 Yaş Altı En İyi 40 Mimarından Biri” ve 2015’te “Fifty Under Fifty: Innovators of the 21st Century” değerlendirmesinde “21. Yüzyılın 50 Yenilikçi İsminden Biri” olarak seçilmişti. “Orta Doğu’nun Mimariye Yön Veren En Güçlü İsimleri” listesinde 5’inci sırada yer alan Gürsel, 2017’de tekrar “The Power List 2017”de “En Etkin 50 Mimar” arasında ilan edilmişti.

Bugüne kadar başarılı projeleri ile RIBA, WAF, Aga Khan, Mies van der Rohe gibi birçok prestijli ödül alan Tabanlıoğlu Mimarlık bünyesinde kadın mimar oranının yüzde 60 olduğuna dikkat çeken Melkan Gürsel, “Frauen in der Architektur Mimaride Kadınlar” kitabı ile ilgili şunları söyledi:
“Mimari ve cinsiyet konusunun işlendiği, kadın mimarlarının başarılarının duyurulmasını hedefleyen böylesine simgesel bir misyona sahip küresel bir eserde yer almak, benim için apayrı bir mutluluk ve onur. Kitap bu yolda yürümek isteyen kadın mimarlar için cesaret verici bir çalışma olacak” 

Kafasına mermerle vurdu! Kan donduran an kameradaBeyoğlu'nda komşu olan iki iş yeri çalışanı arasında başlayan tartışmanın büyümesiyle restoran çalışanının mermerle saldırdığı turizm şirketinin sahibi başından yaralandı. O anlar iş yerindeki sesli güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler