Geri Dön
EkonomiMerkez’den swap imzası

Merkez’den swap imzası

BAE Merkez Bankası ile yaklaşık 5 milyar $’lık (18 milyar dirhem ve 64 milyar TL) swap imzası atıldı.

Merkez’den swap imzası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası (BAEMB) arasında, BAE dirhemi ile Türk lirası para birimleri için 'İkili Para Takası' (swap) anlaşması imzalandı.

TCMB'den yapılan açıklamada, anlaşmanın dün imzalandığı belirtilerek, "Swap anlaşmasının nominal büyüklüğü karşılıklı olarak 18 milyar dirhem ve 64 milyar Türk lirasıdır. İki ülke arasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi yoluyla finansal iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amacını taşıyan anlaşma 3 yıl süreyle geçerli olacak ve karşılıklı mutabakatla uzatılabilecektir. Anlaşma, BAEMB Başkanı Khaled Mohamed Balama ile TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanmıştır" denildi.

İş birliği iradesi

Şahap Kavcıoğlu, "Bu anlaşma, iki ülke merkez bankasının, ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını göstermektedir" diye konuştu.

BAEMB Başkanı Khaled Mohamed Balama ise, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile imzalanan bu anlaşma her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin bir göstergesidir" dedi.