Geri Dön
EkonomiMersin'de siyah incir hasadı başladı

Mersin'de siyah incir hasadı başladı

Türkiye'nin önemli yaş meyve sebze üretim merkezlerinden Mersin'de hasadına başlanan siyah incir, kilogramı 25-30 liradan alıcı buluyor.

Mersin'de siyah incir hasadı başladı

Akdeniz ilçesi Bağlarbaşı Mahallesi'nde üretilen siyah incir için hasat etkinliği düzenlendi. Kaymakam Muhittin Pamuk, Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve çiftçiler, dallarından özenle toplanan incirleri sandıklara yerleştirdi.

Pamuk, hasadın ardından, tarımın stratejik ve önemli bir sektör olduğunu söyledi. Akdeniz'in tarımsal üretim ve çeşitlilik açısından şanslı bir ilçe olduğunu ifade eden Pamuk, ilçedeki üretim çeşitliliğinin daha üst noktalara çıkarılması gerektiğini belirtti.

Bağlarbaşı siyah incirinin markalaşması için çaba içerisinde olduklarını vurgulayan Pamuk, şunları kaydetti:

"Bağlarbaşı'nda, incir üretimi konusunda çok önemli bilgi birikimi ve potansiyel var. Yıllık 150 ton civarında bir üretim gerçekleşiyor. Üretim önemli ama markalaşma, ürettiğimiz ürünün önce bölgede, daha sonra da tüm Türkiye'de, hatta dünyada tanınması, marka haline gelmesi en az üretim kadar önemli. Bağlarbaşı siyah incirinin markalaşması noktasında bir birliktelik ve çaba içindeyiz."

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak da ilçede 125-150 ton rekolte beklendiğini, ürünün kilogramının 25-30 liradan alıcı bulduğunu ifade etti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Dinçer Göçmen, siyah incir üretim sahasını ve verimini artırmayı amaçladıklarını kaydetti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Haber ses getirdi; Akın akülü sandalyesine kavuştuDiyarbakır'da 'Yürüme engelli Akın'ın 3 tekerlekli bisikletle zorlu eğitim yolculuğu' haberi, ses getirdi. İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın tarafından ziyaret edilen Akın Aydar (10), akülü sandalyesine kavuştu. Aşkın, kendisinin de 28 yıl boyunca engelli babasına baktığını belirterek, oğlu için çırpınan anne Vasfiye Aydar'ı (31) çok iyi anladığını söyledi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler