Geri Dön
EkonomiMESS zam teklifini yüzde 10’a yükseltti

MESS zam teklifini yüzde 10’a yükseltti

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), 200 işletmedeki 130 bin çalışanı kapsayan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi’ndeki zam teklifini yüzde 8’den yüzde 10’a yükseltti.

MESS zam teklifini yüzde 10’a yükseltti

MESS tarafından yapılan açıklamada, anlaşma sağlanması hedefiyle Eylül 2019’dan itibaren geçerli olacak altı ay için ücret artışı teklifinin 10 Ocak’ta dönem enflasyonunun üzerinde, yüzde 8’e yükseltildiği anımsatılarak, şu ifadelere yer verildi:

“Sektörümüz sıra dışı bir dönemden geçiyor. İhracatta, iç satışlarda ve üretimde iki yıl öncesine göre yüzde 50’ye varan düşüşler bulunuyor. İç ve dış pazarlardaki bu koşulların istihdamı ve refahı olumsuz etkilememesi için tüm tarafların adım atması gerekiyor. MESS olarak uzlaşı odaklı yaklaşımımızı koruyoruz ve masada anlaşma sağlamak hedefiyle ücret artışı teklifimizi ikinci kez revize ediyoruz. Dönem enflasyonu yüzde 6 olmasına rağmen ücret artışı teklifimizi yüzde 10’a çıkarıyoruz.”

Türk Metal ve Özçelik-İşin sözleşmenin ilk altı ayı için yüzde 26; Birleşik Metal-İş’in ise aynı dönem için yüzde 34 artış talep ettiğini anımsatan MESS, Birleşik Metal-İş’in talebinin dönem enflasyonunun 5 katı düzeyinde olduğunu vurguladı.

Ülkenin her tarafından yardım yağıyorAFAD'a ait Afet Koordinasyon Merkezi ve Manavgat Belediyesi Kültür Merkezi'nde oluşturulan yardım toplama merkezlerine Anadolu'nun dört bir yanından ayni yardım yağıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler