Geri Dön
EkonomiMetal ihracatı mart ayında rekor kırdı

Metal ihracatı mart ayında rekor kırdı

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), ilk çeyrekte 2.61 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Metal ihracatı mart ayında rekor kırdı

İDDMİB’in açıklamasına göre, toplam ihracattan yüzde 5.8 pay alan sektör, ocak-mart döneminde en fazla ihracat yapan altıncı sanayi kolu oldu. Söz konusu dönemde en fazla ihracat 320 milyon dolarla Almanya’ya gerçekleştirildi. Sektörün başlıca hedef pazarı konumundaki ABD’ye ihracat 140 milyon dolar olarak hesaplandı.

Sektör, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 45.4’lük artışla 995 milyon dolarlık ihracat yaparak tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu rakamın önemli bir kısmını AB üyesi ülkelere yapılan ihracat oluşturdu. Sektörün geçen ay söz konusu bölgelere gerçekleştirdiği ihracat yüzde 58 artarak 479.7 milyon dolara ulaştı.

Martta sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında 117 milyon dolarla Almanya ilk sırada yer alırken, 64.5 milyon dolar ile İtalya ikinci, 55.9 milyon dolarla ABD üçüncü oldu.

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, nisana da hızlı bir başlangıç yaptıklarını kaydederek, “Gördüğümüz kadarıyla ay sonunda yeni rekorları açıklamak kısmet olacak. Sadece 1-12 Nisan’da sektörümüz 375 milyon dolarlık ihracatla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 94’lük artış gösterdi” dedi.

MSB açıkladı! PKK'lı 3 terörist etkisiz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyindeki Gara'da 3 PKK'lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler