Geri Dön
EkonomiMilli SİHA’nın öncüsüne veda

Milli SİHA’nın öncüsüne veda

Milli SİHA’ların öncü ismi Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar vefat etti. Bayraktar, bugün Fatih Camii’nde öğle namazına müteakip düzenlenecek cenaze töreni sonrası İstanbul’da toprağa verilecek.

Milli SİHA’nın öncüsüne veda

Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve milli SİHA’ların (silahlı insansız hava aracı) öncü ismi, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın babaları, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar vefat etti. Baykar’dan yapılan açıklamada, “Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve Milli SİHA’larımızın öncü ismi, Yönetim Kurulu Başkanımız ve  yol göstericimiz Özdemir Bayraktar, Hakk’a yürüdü... Allah rahmet eylesin. Dualarınızı bekliyoruz. Cenaze namazı 19 Ekim 2021 Salı günü (bugün) öğle namazını müteakip Fatih Camii’nde kılınacaktır” denildi.

Baykar’dan edinilen bilgiye göre, kalp rahatsızlığı ve akciğer kanseri sebebiyle tedavi gördüğü hastanede vefat eden Özdemir Bayraktar’ın cenazesi Sarıyer Garipçe köyündeki aile kabristanlığına defnedilecek.

Girişimci, sanayici

Girişimci, yüksek mühendis ve sanayici olan Özdemir Bayraktar, hayatını gerek arazide gerek bilgisayar tezgâhı başında Milli SİHA’lara vakfetti...

Baykar’ın paylaştığı bilgilere göre, 1949 yılında aslen Trabzon Sürmeneli olan Balıkçı Lütfi Reis’in oğlu olarak Sarıyer’in Garipçe köyünde hayata gelen Özdemir Bayraktar, Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu. 1967 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne giren Özdemir Bayraktar, başarılı bir eğitim döneminin ardından 1972 yılında mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından iki yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz’ün araştırma asistanlığı görevini yürüterek içten yanmalı motorlar konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamladı. Türkiye’nin sanayi sektöründe öncü rol üstlenen birçok fabrikanın (Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel vb.) kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalıştı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda bilgisayar programcısı olarak çalışan Canan Bayraktar ile dünya evine girdi.

Milli SİHA’nın öncüsüne veda

1984’te Baykar geldi

Özdemir ve Canan Bayraktar çiftinin bu evlilikten Haluk, Selçuk ve Ahmet adında çocukları dünyaya geldi. 1984 yılında otomotiv sektörüne yönelik yerlileştirme çalışmalarına katkı sunmak maksadıyla Baykar Makina’nın kuruluşunda yer aldı. Tek bir matkap makinesi ile kurduğu Baykar’da birçok özgün makine tasarım ve imalat süreçlerini yönetti.

Karabağ Nişanı

Özdemir Bayraktar, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ların Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle 2021’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı’na layık görüldü. Hususi pilot sertifikası da bulunan Özdemir Bayraktar, Türkiye’nin insansız hava araçları serüveninin öncü ismi olarak da biliniyor.

Özgün tasarımda hep lider oldu

Baykar’ın milli ve özgün İnsansız Hava Aracı teknolojisi geliştirmesi atılımında öncü rol üstlenen Özdemir Bayraktar, bu projelerin hayata geçirilmesinde tasarım ve imalat aşamasından yatırım planlamasına kadar her aşamada aktif ve lider olarak yer aldı. Baykar tarafından TSK için geliştirilen ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA Ar-Ge çalışmaları yapıldı. 2005-2009 arasında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde askerler ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalara liderlik yaptı. Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen tüm ürünlerin tasarımlarını çizen Özdemir Bayraktar, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA’ya karakterini veren özgün tasarımların da sahibi. Hayatı boyunca sahip olduğu mühendislik yeteneğini her zaman güncel teknolojilerle harmanladı.

İlham kaynağı ve rehber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özdemir Bayraktar için taziye mesajı yayımladı. Erdoğan, mesajında şunları belirtti: “Millî Teknoloji Hamlesi’ne hayalleriyle, gayretleriyle, mücadelesiyle yön veren, BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı, kıymetli dostum Özdemir Bayraktar’a Allah’tan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Milletimize yaptığı eşsiz hizmetler asla unutulmayacaktır.”

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Özdemir Bayraktar, babamız, ilham kaynağımız bugün Hakk’ın rahmetine kavuştu. Değerlerinden taviz vermeden adanmış bir ömür yaşadı. Yılmak bilmeyen azmiyle araştırıp üretenlerden oldu. Haksızlıklar karşısında hiç pes etmedi, gücü yettiğince yardım etti. Allah rahmet eylesin” dedi.

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar ise, “Babam, canım, arkadaşım, rehberim, dava yoldaşım Hakk’ın rahmetine yürüdü... Kanını, canını, sağlığını, varlığını milletimizin tam bağımsızlık mücadelesine vakfetti...” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: “Ülkemize kattığı değer her zaman hatırlanacaktır. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Türkiye büyük bir değerini kaybetti. Hayatın, zorluklara bir meydan okumaydı. Mekânın Cennet olsun Özdemir ağabey!”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Milli Teknoloji Hamlesine verdiği destekle, bu ülkeye bu Millete yetiştirdiği hayırlı evlatlarla, 21. yüzyılda Türkiye’nin güçlenmesinde büyük katkıları olan, Özdemir Bayraktar Ağabeyin vefatı bizleri ziyadesiyle üzdü.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Ülkemizi teknolojinin en üst ligine çıkarma hedefiyle ömrü boyunca büyük mücadeleler vermiş ağabeyimiz, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar’ın vefatını derin üzüntüyle öğrendik. Mekanı cennet, makamı âli olsun.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: “Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve milli SİHA’larımızın mimarı Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar Beyefendi’nin vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Mekânı cennet, ruhu şad olsun.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: “Mücadelesi, gayreti ve memleket sevdasıyla bu ülkenin her bir ferdine ilham olmuş, tam bağımsızlık adına ömrünü vakfetmiş büyüğümüz Özdemir Bayraktar’ın vefatı hepimizi derinden üzdü.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Ülkemizin Millî Teknoloji Hamlesi’nin öncülerinden, kıymetli iş insanı Özdemir Bayraktar’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: “Milli Teknoloji Hamlesi ile Türkiye’yi teknolojide kendi kendine yeten ülke haline getirecek ilk tohumları atan Özdemir Bayraktar’ın vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Yetiştirdiği evlatları ve ülkemize katkılarıyla her daim hayırla yâd edeceğiz.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun: “Milli bilincin inşası için azim ve gayretle çalışan kıymetli büyüğümüz Özdemir Bayraktar’ın vefat haberi hepimizi derinden üzdü. Merhuma Allah’tan rahmet, başta Haluk ve Selçuk Bayraktar kardeşlerim olmak üzere ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum.”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir: “Türk savunma sanayiimizin azim ve kararlılık timsali, Baykar Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar ağabeyimiz Hakk’a yürüdü. Bu ülke için verdiği kıymetli mücadeleye şahidiz.”

İnşaat temeli kazılırken hasar gören iki binadaki 48 kişi tahliye edildiTokat'ta, bir inşaat sahasında temel kazısı sırasında bitişiğinde bulunan 4 katlı bir bina ağır hasar gördü. Apartmandan yaklaşık 35 santimetre ayırılan binada oturanlar ile yanındaki apartmanda bulunan toplam 48 kişi tahliye edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler