Geri Dön
Milliyet EnerjiGüneşte birim fiyatlar düşme eğiliminde

Güneşte birim fiyatlar düşme eğiliminde

Türkiye’de güneş enerjisi alanında anahtar teslim çözümler sunan Sunvital Enerji’nin Satış Direktörü Oğuz Toroman, güneş enerji santralleri (GES) yatırımlarında birim fiyatların sürekli düşme eğiliminde olduğunu belirtti.

Güneşte birim fiyatlar düşme eğiliminde

2020 yılı Haziran ve Temmuz aylarında sektördeki en düşük fiyatların görüldüğünü ancak emtia fiyatlarındaki küresel artış sebebiyle yaklaşık yüzde 15’lik bir yükselme olduğunu belirten Toraman, tekrar düşüş trendinin yakalanacağını ifade etti. Toraman “Artışın bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Pandeminin dünya çapında etkisinin azalması ile fiyatların önce sabitlenmesini, daha sonra da tekrar düşüşe geçmesini bekliyoruz. Emtia fiyatlarındaki artış, beraberinde enflasyonu ve doğal olarak elektrik birim fiyatlarını arttırdığı için GES’lerde yatırımın geri dönüş süresi çok fazla etkilenmiyor. Hatta yatırımını hızlıca hayata geçiren işletmeciler, ilerleyen süreçte daha da avantajı hale geliyorlar” ifadelerini kullandı. Toraman, Kovid-19’un sektörü olumsuz etkilediğini ancak bu dönemde yatırımcıların GES ile ilgili daha fazla araştırma yapma imkanı bulduklarını aktardı.

Gıda, tarım ve hayvancılığa hibe desteği

Türkiye’de GES’lere en büyük talebin tekstil, gıda, otomotiv, metal ve maden sektörlerinden geldiğini belirten Mali İşler Direktörü Murat Kılıç, “Ayrıca kırsal bölgelerde gıda, tarım ve hayvancılık alanlarında faaliyet gösteren işletmelere yüzde 50-60 civarında hibe desteği nedeniyle bu alanlardan da yoğun talep artışı söz konusu” dedi. Sektörde yaşanan sıkıntıların Enerji Bakanlığı başta olmak üzere, yetkili kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çabalar sayesinde aşılmaya devam edildiğini belirten Kılıç, bu sıkıntıları, sektördeki bilgi kirliliği, yanlış mühendislik ve bürokrasi süreçleri olarak sıraladı. Kılıç, “Güneş panellerinde 25 yıla varan performans garantilerinin verildiğini düşündüğümüzde doğru projelendirme, doğru ürün seçimi ve doğru montaj çok önemli konular olarak karşımıza çıkıyor. Bu konulara yatırımcıların dikkat etmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

FLAŞ! Hayati uyarı: İmkanı olanlar ertelemesin!
Peş peşe tatil haberleri geldi! Eğitime kar engeli
Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklaması
Bakan duyurdu! Ödemeler şubat ayından itibaren başlıyor
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Hamile hemşireye tekmeli saldırıda flaş gelişme!
Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi! İlk açıklama
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan İBB’ye yanıt!
Çok konuşulan olay! Gaziantepli futbolcu penaltı öncesi...
Hepsi itlaf edilecek! Alarm verildi
Bu oyun türleri beyni ele geçiriyor! '10 yıldır odasından çıkmayan var'
Şeyma Subaşı: İlişkilerimde yeterince saygı ve sevgi bekliyorum
İstifa ve kongre çağrılarının ardından Başkan Ali Koç kararını verdi
Kan donduran kayıt! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler