Geri Dön
EkonomiMobilya zirveye koşarak çıkıyor

Mobilya zirveye koşarak çıkıyor

Türkiye’nin mobilya ihracatı ilk yarıda 2 milyar dolara çıktı. Son dönemde  dünya mobilya liginde 13’üncülükten 8’inciliğe yükselen sektörün hedefi 2023’te 5’incilik. Bu yıl ihracatta 4 milyar doların aşılması bekleniyor.

Mobilya zirveye koşarak çıkıyor

 

DUYGU ERDOĞAN - Tüm dünyada artan mobilya talebi, uzun yıllardır bu alanda sayılı ülkelerden olan Türkiye’ye olan ilgiyi artırmaya devam ediyor. Büyük hedeflerle bu sektörde ataklarını hızlandıran Türkiye, tasarım çalışmalarıyla ihracat birim değerini de yükseltmeyi sürdürüyor. Yılın ilk yarısında ihracatta 2 milyar dolar sınırını aşan yerli üreticiler, 2021’i 4 milyar doları geçen toplam ihracat geliriyle kapatmak istiyor. Mobilyacıların mevcutta piyasada tek engeli ise dünya genelinde yaşanan hammadde sıkıntısı.

Dünyanın en büyük 5’inci ihracatçısı olma hedefiyle ilerleyen Türkiye, başta Avrupa ve ABD’nin, 53.4 milyar dolar ile dünyanın en büyük mobilya ihracatçısı Çin yerine farklı ülkelere yönelmesi beklentisi ile lehine gelişmeler yaşanıyor. Özellikle 40 milyar dolar ile dünyanın en büyük mobilya ithalatçısı olan ABD’ye ihracat hızlı artıyor. ABD aynı zamanda mevcutta yerli üretim mobilyanın en yüksek katma değere satıldığı yer konumundan bulunuyor.

60 milyarlık satış

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, yılı 4 milyar doların üzerinde ihracatla kapatarak sektörün hedefleri konusunda bir adım daha atmış olacaklarını anlatırken, sektörün her yıl yüzde 10-15 oranında bir büyüme performansı sergilediğini hatırlattı. İç pazarda 60 milyar liralık satış rakamlarına ulaştıklarını kaydeden Gürcan, “Şu anda gelen taleplere cevap vermekte zorlanıyoruz, çünkü içeride bir de uzun zamandır devam eden MDF sıkıntımız var. Talep var ama teslimatlarda sıkıntı sürüyor. Aynı zamanda hammaddedeki sıkıntı ürün fiyat artışını da tetikleyebilecek bir durum. Tüm bunlara rağmen ihracatta ve iç pazarda başarılı bir performans sergiliyoruz” dedi.

Haziran ayında hammadde sıkıntısına karşı çeşitli ürünlerin ihracını sınırlayıcı bir karar alınmış, ahşaptan yonga ve lif levha ile kereste ürünleri (sunta/MDF) ihracı kayda bağlı mallar listesine dahil edilmişti. Ancak mobilyacılar, bu ihracatların devam etmesinden sıkıntı duyduklarını ifade ediyor.

Sekizinci büyük oldu

Mobilyacıların sürekli hedef büyüterek son 20 yıldır ihracatlarını katladıklarını anlatan Modoko Başkanı Koray Çalışkan, dış ticaret fazlası veren sektörlerden olduklarına dikkat çekti. İhracatta dünyanın en büyük 13. ihracatçısı ülke konumundan sekizinci ihracatçısına kadar yükseldiklerini hatırlatan Çalışkan, “Hedefimiz 2023 yılında dünyanın ilk beş ihracatçısı içerisinde yer alabilmek. İhracatımız, katma değeri yüksek Avrupa ve ABD pazarında yoğunluk kazanıyor. Çin’in pandemi sürecinde güven kaybı, üretim gücünün Türkiye’de daha ucuz olması, lojistik avantajlar gibi birçok faktör Türkiye pazarını öne çıkarırken, Türk mobilya sektörünün yurt dışı atılımlarının da meyvelerini toplamaya başladığını görüyoruz” diye konuştu.

Tasarımlar yeniden şekillendi

İç pazarda yaşanan hareketli günlerin devam ettiğini anlatan Koray Çalışkan, 1 Temmuz’da tam normalleşmeyle birlikte evlenecek çiftlerin alımlarını artırdığını söyledi. Çalışkan, “Kısıtlamalar nedeniyle ötelenen talepler yaza kaydı. Geçen sene olduğu gibi Modoko olarak tarihimizin en yoğun ziyaretçi sayısıyla karşı karşıya kaldık. Eskiyle karşılaştırdığınız zaman sadece evlenecek çiftler ya da ev taşıyacak olanlar değil, boşanan kişiler kendilerine ayrı ev açıyorlar, mevcut evlerinde oturanlar 8 yılda bir mobilya değiştiriyorlar, trendleri yakından takip ediyorlar. Bu da sektörü dinamik kılıyor. Yine ofislerin evlere taşınması, yazlıkların da artık kışlık olarak değerlendirilmesi, mobilya sektöründeki iş akışını da değiştirirken, tasarımlar da buna göre şekilleniyor. Ancak sektörümüzde 6 ayı geçen hammadde sıkıntısı sürüyor. İhracata takip gelmesine rağmen istenen sonucu alamadık. Çin’e MDF ihracatında rekor kırdığımız görülüyor” dedi.

Mobilya zirveye koşarak çıkıyor

Yüzde 35 artış kaydedildi

Türkiye’nin mobilya ihracatının yılın ilk yarısında 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 35 artarak 2 milyar doları aştığını belirten İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, büyümenin daha uzun yıllar devam edebileceğini, sektörün uluslararası piyasalarda fırsatlar barındırdığını vurguladı. Güleç, Türk mobilyasının tasarım, kalite ve değerinde fiyatlama özellikleri ile tercih edildiğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Türk mobilyası uluslararası piyasada sekizinci sırada. Beşinci sıraya yükseltmek istiyoruz ve bunu çok rahat gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. Tanıtım ve markalaşma desteğine ihtiyacımız var. Geçtiğimiz aylarda yaptığımız değerlendirmelerde mobilya ihracatının bu yıl 4 milyar dolara ulaşacağı öngörümüzü paylaşmıştık. Geçen bilgiler bizi doğruluyor. Mobilya üretiminde temel ham madde olan MDF ihracatı konusunda da bakanlığımız çözüm geliştirdi. Bu da elimizi güçlendirdi ancak başka etkenler devam ediyor.”

Düğün hareketi hızlandı

Kovid-19 ile mücadele kapsamında düğünlere getirilen kısıtlamanın sona ermesinin ardından iç pazarda mobilya sektöründe başlayan hareketlilik de hızlanarak sürüyor. Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde 162 bin metrekare alanda 92 mağazayla hizmet veren Dayanıklı Tüketim Malları ve Mobilyacılar Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’ni (MOBESKO) ziyaret eden tüketicilerin büyük kısmını, düğün hazırlığı yapan çiftler oluşturuyor.

MOBESKO Başkanı Şenol Başoğul, Türkiye’nin İstanbul dışında en büyük mobilya çarşısı olduklarını belirterek Marmara Bölgesi’ndeki tüm illerden yoğun müşteri çektiklerini ifade etti. Başoğul, şunları söyledi:

“Şu anda inanılmaz derecede düğüncü müşterimiz var. Alışveriş yapanların yüzde 75-80’i yeni evlenenler. Evlenmek isteyenler gelip alışverişlerini yapıyor, ileriye dönük siparişlerini veriyorlar. Biz de yeni modellerimizi düğün alışverişi yapanların beğenisine sunuyoruz. Stokta olmayan ürünlerin teslimi, 1 aydan başlayıp 45 güne kadar uzayabiliyor.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Emekli maaşını kedilere harcadı, icralık olduANTALYA'da yaşayan Gönül Güler (52), sokaktaki yardıma muhtaç 80 kediyi evine aldı, mama ve klinik giderleri nedeniyle çektiği kredilerle 90 bin liral borç yaptı. Aylardır kesintilerden sonra emekli maaşından 25 TL kalan Güler, klinik borcu nedeniyle icraya verildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler