Geri Dön
EkonomiNew York borsası karışık seyirle açıldı

New York borsası karışık seyirle açıldı

New York borsası, haftanın son işlem gününe karışık seyirle başladı.

New York borsası karışık seyirle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,22 artışla 33.575,64 puandan işlem gördü. S&P 500 endeksi yüzde 0,03 artarak 4.098,35 puandan, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,40 azalarak 13.773,58 puandan işlem görmeye başladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının ardından dün günü yükselişle tamamlayan endeksler, bugün açılışta karışık bir seyir izledi.

Powell, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankasının düzenlediği Bahar Toplantıları kapsamında katıldığı bir panelde, ekonomi normalleşirken fiyatlarda geçici artışın görülebileceğini ancak kalıcı enflasyon beklemediklerini dile getirmişti.

Enflasyonun yükselmesi halinde müdahale etmek için gerekli araçlara sahip olduklarını, ancak bu olasılığa ihtimal vermediklerini ifade eden Powell, toparlanma tamamlanana kadar ihtiyaç duyulan desteğin ekonomiye sağlanacağının altını çizmişti.

Enflasyon endişeleri ile yükseliş eğilimi gösteren ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi, dün Powell'ın açıklamalarıyla yüzde 1,62 seviyesine kadar gerilerken, bugün yüze 1,67 civarında seyretti.

Makroekonomik tarafta ise ABD'de bugün açıklanan verilere göre, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), martta aylık yüzde 1 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin sorularını yanıtladıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 81 ilden gençlerle iftar programında bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınına yönelik tedbirlere ilişkin önemli bilgiler verdi. Tam kapanma uzatılacak mı? Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? sorularına yanıt veren Erdoğan, 'Yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler