Geri Dön
Ekonomi‘Nitelikli çalışan’ 1.5 milyonu aştı

‘Nitelikli çalışan’ 1.5 milyonu aştı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, nitelikli iş gücünün uluslararası rekabette en önemli güç olduğunu  belirterek, farklı mesleklerin de bu kapsama dahil edilmesini ve sayıyı artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

‘Nitelikli çalışan’ 1.5 milyonu aştı

 

Eğitim ve istihdam arasındaki uyumu sağlama görevini yerine getiren Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) mesleklere standart ve  çalışanlara belge kazandırıyor.

Kurum aracılığıyla bugüne kadar 1 milyon 442 bini “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” statüdeki işlerde olmak üzere 1 milyon 647 bin çalışan, Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, AA’ya şunları söyledi:

“Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip çalışan sayımızın 1.5 milyonu geçmesi oldukça önemli. Çünkü nitelikli iş gücü uluslararası rekabette bizim en önemli gücümüz. Hedefimiz, nitelikli iş gücü sayımızı daha da artırmak.”

İş kazaları ve meslek hastalığı riski yüksek olan “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” statüdeki mesleklere özel önem veren MYK’nin, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” statüdeki 183 meslek için belge zorunluluğu bulunuyor.

İş kazası azaldı

Kurum iş kazaları açısından en riskli grupta olan inşaat sektöründe, bugüne kadar 60 ulusal meslek standardı, 39 ulusal yeterlilik belirledi. Bu çalışmalar neticesinde, inşaat sektöründe 600 bin çalışan Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazandı. İnşaat ve maden sektörlerindekiler başta olmak üzere “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” statüdeki mesleklere belge zorunluluğu getirilmesi iş kazalarının yüzde 25 azalmasını sağladı.

Ehliyetsiz sürücü kazaya neden olduElazığ'da, 16 yaşındaki ehliyetsiz sürücünün kırmızı ışık ihlali nedeniyle meydana gelen trafik kazasında, 2 kişi yaralandı. Kazaya yol açan ehliyetsiz sürücü kaçmak isterken bekçiler tarafından yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler