Geri Dön

Nükleer enerji için yeni kurum

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü ve Nadir Toprak Elementleri Araştırma Enstitüsü, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile lağvedilirken, yerine “Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK)” kuruldu.

Nükleer enerji için yeni kurum
AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ilgili özel bütçeli bir kurum olarak hizmet verecek TENMAK, enerji, maden, iyonlaştırıcı radyasyon, parçacık hızlandırıcıları, nükleer teknoloji, bor, nadir toprak elementleri ve diğer elementlerle ilgili inovasyon ihtiyacını karşılayacak. Yeni ürünlerin üretimini sağlayacak kurum, Ar-Ge faaliyetlerinin ülke yararına kullanılmasında izlenecek ulusal politika ve strateji önerilerini hazırlayıp Enerji Bakanına sunacak. 

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan 27 Mayıs paylaşımıİletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Bağımsızlığımız, demokrasimiz ve ulusal güvenliğimiz yarın 60. yılını dolduran zalim 27 Mayıs darbesi gibi, nice darbe ve muhtıralarla, terör saldırılarıyla ve demokrasiyi akamete uğratmak isteyen pek çok girişimle mücadele etmek zorunda kalmıştır" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber