Geri Dön
EkonomiOrman yangınlarından mağdur olan arı yetiştiricileri Bakanlıktan destek istedi

Orman yangınlarından mağdur olan arı yetiştiricileri Bakanlıktan destek istedi

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Ziya Şahin, ülkenin özellikle Akdeniz kesimini etkileyen orman yangınları nedeniyle arıcılık sektörünün zarar gördüğünü belirterek, Tarım ve Orman Bakanlığından yetiştiriciler için destek istedi.

Orman yangınlarından mağdur olan arı yetiştiricileri Bakanlıktan destek istedi

Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, Edirne, Çanakkale, İzmir, Aydın ve Antalya'daki çam balı üretim alanlarında kapasitenin üzerinde yerleşime müsaade edilmesi çağrısında bulundu.

Çam balının yılın son bal üretimi olduğunu ifade eden Şahin, bu dönemde arıcıların büyük bir kısmının Anadolu'da bal üretimi yapamadığına dikkati çekti.

Şahin, söz konusu balın üretimine yönelik çalıştay düzenlenmesini de talep etti. Bu yıl ödemesi gelen Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasına olan borçların, ülke genelini kapsar şekilde ertelenmesi veya affedilmesini öneren Şahin, bu yıla mahsus olmak üzere profesyonel arıcılara sonbahar dönemine girilmeden işletme yaşam desteği verilmesini istedi.

Şahin, diğer taleplerini ise şöyle sıraladı:

"- Çam koşnilinin zararlı böcek kategorisinden çıkartılması,

- Saha çalışmaları ile Basra böceğinin adapte olabileceği bölgelerin belirlenmesi ve buradaki Pinus spp. ağaçlarına böceğin transplantasyonunun yapılması,

- Yanan Basralı sahaların yerine bu yıla has olarak Milli Emlak arazilerinin bal üretimine açılması ve Kuşadası Milli Parkı'nın bu yıla özel çam balı üretimi için kullandırılması,

- Tarım Kredi Kooperatifleri, Atatürk Orman Çiftliği ve Türk Şeker Tarım AŞ, devletimize bağlı kurumlardır. Bu kurumlarımızın, acilen birlikler kanalıyla direkt arıcıdan analizleme ön koşul olmak kaydıyla bal alımı yapması ve piyasanın devlet eliyle regüle edilmesi."

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Maraş, KKTC’nin itici gücü"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta Maraş’ın açılmasının ekonomi ve turizm açısından KKTC’ye faydaları olacağını belirterek, "Maraş KKTC’nin bir itici gücü olarak orada duruyor.” dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler