Geri Dön
EkonomiOrta Koridor’da çözüm arayışları

Orta Koridor’da çözüm arayışları

Asya-Avrupa arasındaki ticarette en önemli güzergâhlardan biri olan Orta Koridor’un taşımacılar tarafından daha fazla kullanılması için harekete geçen Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Azerbaycan’da üst düzey temaslarda bulundu.

Orta Koridor’da çözüm arayışları

Orta Koridor’un avantajlarının ortaya çıkmasını amaçlayan UND, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcıları ve Özbekistan Ulaştırma Bakan Yardımcısı başkanlığındaki Özbek heyeti ile birlikte Azerbaycan’da önemli ziyaretler gerçekleştirdi.

Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı ile yapılan görüşmede UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Azerbaycan’da alınan yüksek geçiş ücretleri, yanıcı bahanesiyle taşımacılardan alınan ücretler, Devlet Yol Fonu Vergisi, başka ülkelerden alınmayan fakat Türk araçlarından alınan ücretler, yüksek gemi fiyatları ve Hazar Denizi’ndeki beklemeler ile kapasite yetersizliği gibi konular hakkında bilgi verdi ve Türkiye’de yüksek maliyetlerin kaldırılması haberini beklendiğini iletti.

Ayrıca, Gürcistan-Rusya sınırındaki engeller ve sınırın hava şartları sebebiyle sık sık kapanması, yaşanan lojistik zorluklar, Orta Koridor varken diğer güzergâhların kullanılması sorunu aktarıldı. Heyet sonrasında, Azerbaycan Ulaştırma, İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakan Yardımcısı başkanlığında biraraya geldi.

Türk Konseyi Heyeti, Azerbaycan Denizcilik Şirketi ASCO Başkan Yardımcısı ve Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı Direktörü ile de görüştü.

Antalya'da yine yılan paniği! Bu kez iş yerine girmeye çalıştıAntalya'da hava sıcaklığının 24 dereceye çıkması, doğada yuvalarında olan zehirli sürüngen hayvanları da etkiledi. Dün öğle saatlerinde Muratpaşa ilçesi Topçular mahallesinde evinin mutfağında yemek yapan Merve Kılcan'ın, ocak demirine dolanmış yılanı görmesi ve korku dolu anlar yaşamasının ardından bugün yaklaşık 1.5 metrelik bir yılan kentin en işlek Muratpaşa ilçesinin Arık Caddesi'ndeydi. İçişleri Bakanlığı'nın 'Tam kapanma' kısıtlaması nedeniyle işyerinin kapalı olması olası korku ve paniğe engel oldu. İzinli olduğu için caddede olanlar, kara yılanın bir simitçi dükkanına girmeye çalışmasını ve uzaklaşmasını cep telefonu ile görüntüledi.Kısa süreli şaşkınlık yaşayan gençlerin, "Yakalayabilir misin" sözleri ve konuşmaları cep telefonu görüntülerine de yansıdı. Yılan daha sonra bina aralarında kayboldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler