Geri Dön
EkonomiOtoda AB pozitif

Otoda AB pozitif

Yeni model yatırımlarının yanı sıra, bu otomobillere ‘AB’ ve Amerika pazarlarında talebin artması, binek otomobil üretiminde tarihi rekor getirdi. İlk 4 ayda oto üretimi yüzde 42, toplam üretim yüzde 22 arttı

Otoda AB pozitif

Türkiye’de özellikle son iki yılda ardı ardına gerçekleştirilen yeni model yatırımları, bu modellere Avrupa ve Amerika başta olmak üzere pek çok pazarda ilgi görmesi, ihracatın yanı sıra üretimde de önemli başarılara imza atılmasını sağlıyor.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, toplam otomotiv üretimi, bu yılın ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 22, binek otomobil üretimiyse yüzde 42 arttı, Binek otomobil üretimi, böylelikle son 10 yılın rekorunu kırmış oldu. OSD verilerine göre toplam otomotiv üretimi, Ocak-Nisan döneminde 573 bin 239 adede ulaşırken, bunun 402 bin 94 adedini binek otomobil oluşturdu. Böylelikle, Türkiye otomotiv üretiminde binek otomobilin ağırlığı da, hafif ticari karşısında bir hayli artmış oldu.

9.4 milyar dolar

Ocak-Nisan döneminde ihracat cirosu yüzde 22 artışla 9.4 milyar dolara yükselirken, bu artış, binek otomobilde yüzde 82 oldu. İlk dört ayda bu kalemden 4 milyar dolara yakın gelir geldi. Tofaş’ın Egea ailesinin yanı sıra Renault Clio ve Hyundai i20 ile i10, Avrupa’ya yapılan ihracatın lokomotifleri olurken, Toyota’nın C-HR modeli de, ABD’ye yapılan ihracatın gözdesi durumunda.

İç pazara rağmen

Otomotiv üretimindeki bu rekorun en önemli nedeni, kuşkusuz iç pazar satışlarından çok ihracat. Nitekim, yılın ilk 4 ayında Türkiye pazarında toplam satışlar 237 bin 717 adet olurken, bunun 173 bin 961 adedi binek otomobilden oluştu. Ancak, yılın ilk 4 ayında toplam otomotiv ihracatı 472 bin 632 adet, binek otomobil ihracatıysa 337 bin 386 adet olarak gerçekleşti. Böylece Türkiye’de Ocak-Nisan döneminde otomotiv fabrikaları, ürettikleri araçların yüzde 80’inden fazlasını dış pazarlara göndermiş oldu.

Bu dönemde yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar üretimi yüzde 8 azaldı. Ürün grubu bazında minibüste yüzde 186, küçük kamyonda yüzde 160, büyük kamyonda yüzde 16, midibüste yüzde 11, otobüste yüzde 9 artış görülürken, kamyonette yüzde 16 azalma yaşandı. İlk 4 ayda satışlar yüzde 9 düşüşle 237 bin 717 seviyesine geriledi. Otomobil satışları yüzde 10 düşüşle 173 bin 961 adet oldu. İthalatın pazar payının 2017 yılı ocak-nisan döneminde yüzde 69 olarak gerçekleştiği görüldü.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Ayağı kayınca balkon kapısına çarptı, camın boğazına saplanmasıyla öldüAdana’da, evde parke zeminde ayağı kayınca balkon kapısına çarpmasıyla kırılan camların boğazına saplandığı Melik Ejder Çamur (55), hayatını kaybetti.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler