Geri Dön

Otomotiv 2017’de de yine rekorlar kıracak

Otomotiv sanayi, gelecek yıl 2008’deki ihracat rekorunu kırıp 25 milyar doların üzerine çıkmayı hedefliyor. Bu yıl rekor üretim yapan sektör, 2017’de bu rüzgarı devam ettirecek

Otomotiv 2017’de de yine rekorlar kıracak

Yeni model ve kapasite yatırımlarıyla üretim kapasitesini 1.8 milyon adede çıkaran Türkiye otomotiv sanayi, bu yıl özellikle üretimde rekoru garantilerken, gözünü şimdeden 2017’de kıracağı yeni rekorlara çevirdi.

Bu yılın Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine oranla toplam otomotiv üretimi yüzde 8 artışla 1 milyon 330 bin adedi bulurken, yıl sonunda bu rakamın 1 milyon 450 bin adedi aşarak yeni bir rekora imza atılması öngörülüyor. Bu rakam, 2015’te 1 milyon 359 bin adet olmuştu. Türkiye otomotiv sanayinin 1.1 milyon adet ihraç etmesi beklenirken, toplam otomotiv ihracatının da 22.5-23 milyar dolar olacağı hesaplanıyor.

Bununla birlikte otomotiv sanayi, gözünü şimdiden 2017’de kıracağı rekorlara dikmiş durumda. Nitekim bu yıl üretim ve ihracat adetlerinde rekor gelse de, gelir açısından 2008’deki 24.7 milyon dolarlık rakamın geçilip geçilmeyeceği şimdiden kesin değil. Ancak 2017 için konulan hedef, 25 milyar doların aşılarak “üçlü” rekora ulaşılması.

‘Geliyor’ gibi...

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektörde geçen yıl üretim, ihracat ve iç pazarda önemli başarılar elde edildiğini hatta rekorlar kırıldığını, bu yıl da aynı çıkışın sürdüğünü belirterek “Geçen yıl üretim 1 milyon 350 bin adet oldu. Bu yıl tekrar rekor geliyor. 1 milyon 450 bin adet, yani tekrar tüm zamanların üretim rekoru olacak” dedi.

Bu yıl 1 milyon 100 bin adet civarında araç ihraç edileceğini, dolayısıyla dış satımda da ilk kez 1 milyon adedin aşılacağını kaldeden Sabuncu, “Adet bazında üretimde ve ihracatta şu an söylüyoruz, tüm zamanların rekoru geliyor” ifadesini kullandı.

İhracat artışının sürmesi halinde 2017 yılında da adet bazında ihracatın bu yılı geride bırakmasını öngördüklerini söyleyen Sabuncu, üretimin de 1.5 milyonu aşabileceğine dikkat çekti.

Otomotiv 2017’de de yine rekorlar kıracak

Aston Martin o efsaneyi diriltiyor!

James Bond’un otomobili olarak bilinen İngiliz üretici Aston Martin de “efsane diriltme” modasına katıldı. Jaguar’ın bir dönem yarışlarda fırtına gibi esen ve 1957’deki yangına kadar sadece 19 adet üretilen D-Type’ın yol versiyonu XKSS’i diriltme kararı, Aston Martin’i de harekete geçirdi.

Otomotiv 2017’de de yine rekorlar kıracak

Aston Martin’in DB4 serisinin yarış versiyonu olan 1959-63 arasında 75 adet üretilmiş DB4 GT de, modern altyapıyla sınırlı sayıda yeniden dirilecek. 25 adet ve tamamen elde üretilecek araçların şasi numaraları, 1963’te üretilen son aracın şasi numarasından devam edecek. Orijinal DB4 GT’nin de üretildiği, şimdilerde klasik Aston Martin’lerin restorasyon merkezi olarak kullanılan tesisten çıkacak araçlar, 2017 yılından itibaren teslim edilecek ve yaklaşık fiyatları da 1.9 milyon dolar civarında olacak.

“Sadece pistte kullanım izni”ne sahip olacak bu araçları satın alanlar, markanın organizasyon ve eğitimlerine katılabilecek. Sıfırdan imal edilecek 6 silindirli 331 HP’lik motorların kullanılacağı otomobillerde, 4 ileri vites kutusu yer alırken, iç mekanda yarış güvenlik kafesi, yangın söndürücü ve özel emniyet kemerleri gibi modern unsurlar yer alacak.

Dizel-otomatik ve station wagon

Tofaş’ın 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Egea projesinin üçüncü gövde tipi olan Egea Station Wagon’un 1.6 lt dizel motorlu ve 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanlı versiyonu, bayilerde yerini aldı. 86 bin 900 TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatı ve 5 yıl/100 bin garantisiyle dikkat çeken Egea Station Wagon’un dizel-otomatik, “Urban Plus” ve “Lounge Plus” donanım paketlerine sahip.

Otomotiv 2017’de de yine rekorlar kıracak

Egea Station Wagon’un giriş versiyonundan itibaren 6 hava yastığı, LED gündüz farları, krom kapı kolları, tavan rayları, 16 inçlik alaşımlı jantlar, otomatik klima, park sensörü, 5 inç dokunmatik ekranlı Uconnect sistemi, Bluetooth bağlantısı, USB/AUX girişi, ABS, ESP, Yokuş Kalkış Destek Sistemi gibi donanımlar yer alıyor. Lounge Plus’daysa bunlara ek olarak 7 inçlik yüksek çözünürlüklü tablet ekran, 17 inç alaşım jantlar, far ve yağmur sensörleri ve geri görüş kamerası gibi unsurlar var. Motor 120 HP gücünde ve otomatik vitesle fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 3.9 lt yakıt tüketiyor.

Doğuş, ağır vasıtada ikinci ele girdi

Doğuş Otomotiv, uzun yıllara dayanan ikinci el satış tecrübesini ağır vasıta pazarına da taşıyor. Ağır vasıta sektöründe 2. el hizmeti verecek “DOD Ağır Vasıta”, faaliyetlerine başladı. Yıllık ortalama 100 bin aracın el değiştirdiği ikinci el ağır vasıta pazarında kurumsal anlayışla hizmet sunmaya başlayan DOD Ağır Vasıta, sadece çekici ve kamyon değil, treyler, damper ve soğutucu ünite alım-satım işlemi de gerçekleştireceği Türkiye geneline yayılmış toplam 17 bayisiyle müşterilerine hizmet veriyor.

Otomotiv 2017’de de yine rekorlar kıracak

DOD Ağır Vasıta Genel Müdürü İlhami Eksin, ikinci el ağır vasıta pazarında kurumsal yapıda hizmet vereceklerini belirterek “İkinci el ağır ticari araç alım-satımında kurumsal hizmet ve anlayışla güvenilir çözümler üretmek istiyoruz. 111 nokta ekspertiz hizmeti, online platform, 60 aya varan vade ile finansman desteği bunlardan bazıları” dedi.

Maserati Ghibli makyaj tazeledi

İtalyan Maserati, üst orta sınıftaki sedanı Ghibli’yi kapsamlı bir yenileme operasyonundan geçirdi. Aralık ayı itibariyle makyajlı versiyonuyla Türkiye’de de satışa sunulan Ghibli, 187 bin 855 euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatına sahip.

Otomotiv 2017’de de yine rekorlar kıracak

Biri dizel olmak üzere toplam 3 motor seçeneğiyle satışına başlanan yeni Maserati Ghibli, motor tipine göre arkadan itişli veya akıllı Q4 sistemiyle donatılmış 4 tekerlekten çekişli tercih edilebiliyor. Yeni Ghibli, daha seçkin iç mekanıyla dikkati çekerken, yenilenen versiyonda “Lüks” ve “Spor” adıyla görsel olarak daha fazla kişiselleştirmeye imkân veren donanım paketleri yer alıyor. Ghibli’de “Apple CarPlay” ve “Android Auto” gibi akıllı telefon uygulamalarıyla uyumlu yeni bilgi-eğlence sistemi gibi daha fazla teknolojik unsur da sunulmakta.

Almanlar HyundaI’nin kalitesini yine onayladı

Otomotiv 2017’de de yine rekorlar kıracak

Hyundai, Alman Auto Bild dergisinin her yıl açıkladığı Kalite Raporu’nda yine birincilik elde etti. 7 yılda üçüncü kez birincilik ödülüyle taçlandırılan Hyundai, kalitesi ve sağlamlığıyla bir kez daha ön plana çıkmış oldu. Otomotiv endüstrisinde oldukça önemli bir yere sahip olan bu değerlendirme ve ödüller, müşterilerin geri bildirimleri, anketler, kapsamlı yol testleriyle harmanlanarak şekillendiriliyor. Genel sonuçlara göre Hyundai, 5 kategoride toplam 2.14 puan aldı. Otoriteler ve derginin test editörleri tarafından başarılı bir performans olarak nitelendirilen bu skor, markanın güçlü rakiplerine karşı birincilik elde etmesine yardımcı oldu.

Ordu'da dehşet! Tartıştığı sevgilisini ve kendini yaktıOrdu'nun Fatsa ilçesinde bir kişi, hem tartıştığı birlikte yaşadığı kadını hem de kendini yaktı. Hastaneye kaldırılan kadın hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber