Geri Dön
EkonomiOtomotiv ihracatında parite kaynaklı kayıplar sürüyor

Otomotiv ihracatında parite kaynaklı kayıplar sürüyor

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv sektörünün yılın ilk beş aylık dönemindeki ihracatında parite kaynaklı yüzde 12 düşüş yaşandı.

Otomotiv ihracatında parite kaynaklı kayıplar sürüyor

OİB’den yapılan açıklamada, otomotiv ihracatında Mayıs’ta parite kaynaklı olarak 236 milyon dolarlık kayıp yaşadığına işaret edilerek, "Bu dönemde yalnızca otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda artış yaşanırken, diğer ürün gruplarında aynı başarı sağlanamadı. Yılın ilk 5 aylık döneminde de otomotiv endüstrisi ihracatında yine parite kaynaklı yüzde 12 kayıpla 8 milyar 521 milyon dolarlık dış satışa imza atıldı" denildi.

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisinin ihracat verilerini değerlendirirken, küresel anlamda devam eden doların yükselmesinin kaçınılmaz etkilerini gördüklerini yineledi ve ekledi: "Ocak – Mayıs döneminde parite kaynaklı kayıp toplamımız bir milyar 350 milyon doları buldu. Dış kaynaklı kayıplar olmasıydı bugün endüstrimizin toplam ihracatı 10 milyar dolar seviyesinde olacaktı. Bu da bizim hedeflerimizi yakalayacaktı. Ancak yine de endüstrimiz paritedeki olumsuzluklara rağmen adet bazında ihracatından ödün vermeden yolumuza devam ediyoruz."

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sağlıklı diye yiyoruz fakat içindeki bu maddeleri kimse bilmiyor!Gıda katkı maddeleri, birçok kişinin eksik ya da yanlış bildiği konulardan biri. Sağlıklı sanarak tükettiğimiz yiyeceklerde bile birden çok gıda katkı maddesi bulunuyor. Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, buna örnek olarak bir muzun içerisinde gizlenen katkı maddelerini gösterdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler