Geri Dön

Otomotivde durgunluk sürüyor

Türkiye otomotiv sanayinde üretim ve ihracat rakamları yüz güldürürken, iç pazardaki durgunluk sürüyor. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı nisan ayında yüzde 10.5 daralırken, ilk 4 ayda da yüzde 8.4 küçüldü.

Otomotivde durgunluk sürüyor

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, nisan ayında otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları 75 bin 988 seviyesinde gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı döneminde 84 bin 887 olan satışlar, yüzde 10.48’lik daralma yaşadı. Nisanda binek otomobil satışlarındaki

Otomotivde durgunluk sürüyor
düşüş yüzde 11.6 olurken, 57 bin 998 adet oto satıldı. Bununla birlikte hafif ticari araç satışlarında düşüş binek otoya oranla daha az oldu ve 17 bin 990 adetle yüzde 6.64’lük gerileme yaşadı.

Ticare az etkilendi!

Toplam satışlarda, yılın ilk 4 ayında satışlar 232 bin 78 adet olurken, düşüş, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 8.4 şeklinde gerçekleşti. Yılın ilk 4 ayında otomobil satışlarındaki gerileme yüzde 10.12, ticari araçta ise yüzde 2.87 oldu. Buna göre, zaten düşük seviyelerde seyreden hafif ticari araç satışları, bu yılın ilk 4 ayındaki durgunluktan daha az etkilendi.

Yılın ilk 4 ayında 173 bin 961 adet binek otomobile karşılık, 58 bin 117 adet hafif ticari araç satışı gerçekleşti. ODD, yıl sonuna kadar toplam pazar öngörüsünü 850 bin ile 900 bin adet aralığında tutuyor.

Bununla birlikte Nisan ayında 5 adet Maserati, 2 adet Aston Martin satılırken, Ferrari, Lamborghini ve Bentley “birer” araç satışıyla kapattı.

Genç kız otobüste yaşadığı tacizi böyle görüntülediEdirne'de akraba ziyaretinden İstanbul'a dönen genç kızı yolculuk ettiği otobüsün muavini cinsel organıyla oynayarak taciz etti. O anlar genç kızın cep telefonu kamerasına yansıdı. Genç kız olayı anlattığı ailesiyle polis merkezine giderek şikayetçi oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber