Geri Dön
EkonomiOyun yatırımı tam gaz

Oyun yatırımı tam gaz

Türkiye’de startup yatırımları devam ediyor. Her alanda satın almalar sürerken oyun alanı öne çıkıyor.

Oyun yatırımı tam gaz

EKONOMİ SERVİSİ - Geçen yıl ağustos ayında Zynga tarafından 220 milyon dolar değerleme ile satın alınan Rollic Games, Türkiye’deki oyun stüdyolarını bünyesine katmaya devam ediyor. Kısa bir süre sonra partneri Chef Games’ten ‘Onnect-A Pair Matching Puzzle’ oyununu satın alan Rollic, daha sonra mobil oyun dünyasında ses getiren High Heels! oyununun geliştirme partneri Uncosoft’u ekibine katmıştı. Rollic, bu kez de Creasaur Entertainment, Bytetyper (Forgerhero) ve Zerosum’ı satın aldığını açıkladı. Satın alım öncesi de Rollic partnerliğinde oyun yayınlayan bu üç stüdyo, mobil oyun geliştirmeye Rollic üretim ağı altında devam edecekler.

Türkiye merkezli üç stüdyonun üretmiş olduğu popüler oyunlar arasında Creasaur Entertainment’ın geliştirdiği Money Maker 3D ve Hit Guys, Bytetyper’ın geliştirdiği Racing Online ve Touchdrawn ve Zerosum’ın geliştirdiği Barista Life ve Long Nails 3D oyunları yer alıyor.

En çok oynananlar

Rollic kurucu ortağı ve CEO’su Burak Vardal, “Rollic yayınladığı oyunlarla tüm dünyada her yaştan oyuncuya ulaşarak ağustos ayında 1 milyar indirmeyi geride bıraktı ve böyle bir başarıya ulaşmış sayılı mobil oyun şirketlerinden birisi oldu. Rollic oyunlarından High Heels! birinci çeyrekte ve Hair Challenge da ikinci çeyrekte Amerika’nın en çok indirilen oyunları oldu. Böylece Rollic, iki çeyrek üst üste dünyadaki oyun indirme rakamlarını domine etti” dedi.

Metaverse yeni alan

Farklı alanlardaki Türk girişimleri de yatırım çekiyor. Metaverse artık yeni girişim alanı. Kurucuları arasında bir Türk'ün de bulunduğu metaverse için dijital ayakkabı üreten Amerika merkezli Space Runners, 30 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı. Ayakkabılar NFT olarak geliştiriliyor.

Startupfon, son olarak EKOS.AI’ya yatırım yaptı. ABD Boston’da bir Türk girişimci olan Melis Dural tarafından kurulan girişim, iş dünyasındaki dijital etkileşimleri anlamlı, etkili bir hale getirmeyi hedefleyen bir networking ve etkileşim platformu.

Balıkesir'de korkutan deprem! İstanbul'da da hissedildi
Devlet Bahçeli'den Sedef Kabaş'a sert tepki
Bakan Nebati'den kritik görüşme sonrası açıklama
Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklandı
Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti milli sporcumuzu Türkiye'ye getirecek uçağa uçuş izni vermedi
3 gündür devam ediyor! Korkutan görüntü: 10 metre çekildi
Survivor'da tansiyon yükseldi! 2018'deki olayı hatırlatınca...
Sivas - F.Bahçe maçında inanılmaz pozisyon!
Rusya paylaştı etkisi sürüyor! Haritadan silindi
ABD'nin konuştuğu cinayet! 'Defter' katili çözdü
'İnsanı mezara hayvanı kazana koyar' Asırlardır süren korku!
19 yaşındaki asker kadın yasa boğdu! İki korkunç olay
Galatasaray, bonservisi ödemeyi kabul etti
Türkiye’nin en pahalı nöbeti! Gözü gibi bakıyor
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler