Geri Dön
EkonomiOyuna dalan Compex 100 bin ziyaretçi bekliyor

Oyuna dalan Compex 100 bin ziyaretçi bekliyor

İstanbul’da bu yıl 35. kez düzenlenen bilgisayar fuarı Compex yüzünü oyun sektörüne döndü. İstanbul Lütfü Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlayan etkinlik 5 Aralık pazar gününe kadar açık kalacak

Oyuna dalan Compex 100 bin ziyaretçi bekliyor

GameX 2010’un açılış töreninde konuşan Rönesans Fuarcılık Başkanı İsmet Göksel, daha önce sadece bilgisayar teknolojileri olan fuarın kabuk değiştirerek yeni konseptinin dijital eğlence ve oyun olduğunu anlattı.
100 stant 900’ün üzerinde markayı ağırlayan fuara 100 bin katılımcı beklediklerini dile getiren Göksel, 10 milyar dolar olan dünya dijital kutulu online oyun pazarının Türkiye’de 100 milyon dolar seviyelerine ulaştığını söyledi.
Göksel, GameX’in “Uluslararası İhtisas Fuarı” olarak gelecek yıldan itibaren bölge ülkelerini de kapsamasını hedeflediklerini belirtti.
Etkinliğin ana sponsoru Sobee Studios Genel Müdürü Mevlüt Dinç ise fuarın 5 yıl boyunca ana sponsoru olduklarını hatırlattı.

Araplara ‘I Can Football’
Sobee, Suudi Arabistan operatörü STC ile (Türk Telekom’un dolaylı ortağı) online oyun “I Can Football” için anlaştı. Sobee’nin hedefi bu ülkenin ardından Avrupa’ya da online futbol oynatmak olacak.
Teknoloji marketi MediaMarkt, fuarda 800 metrekarelik bir mağaza oluşturdu. Fuar süresince bu mağazada yer alan ürünler markanın diğer mağazalarına göre yüzde 20 daha avantajlı fiyatlardan satılıyor. Firmanın standında 1 liraya Microsoft klavye, 9.90 liraya Logitech PC hoparlörü, 79 liraya Rollei marka dijital fotoğraf makinesi satılıyor.

Japon Toshiba’nın 2011 model 3D TV’si 7 bin TL
Toshiba Türkiye Genel Müdürü Aytaç Biter, yenilikleri aktarmak için fuarlara ihtiyaçları olduğunu ve bu fırsatı yakaladıkları GameX fuarına yeni ürünlerle katıldıklarını açıkladı. Toshiba’nın fuarda tanıttığı yeni ürünlerden biri 3D görüntü kalitesi sunan WL768. Jacob Jensen Design Studio işbirliğinde tasarımıyla da dikkat çeken TV’nin fiyatı 7 bin TL.

Çevreci Supercan geliyor
Türk Telekom şirketlerinden Sobee ocak ayında lansmanını yapacağı ve Türkiye’de geliştirilen Süpercan karakterini ilk kez fuarda sergiledi. Teknolojik güçlerle destekli Süpercan akıllı cihazlar geliştiriyor. Çevreyi kirleten robotlarla yarışıyor. Firma 3D versiyonlu oyunun ilk bölümününu ücretsiz olarak piyasaya çıkaracak.

Kurşun geçiren yelek!
Oyun simulasyonları alanında faaliyet gösteren X-Wishes’ın standında yeni nesil 3D savaş oyununu tanıtıyor. X-Wishes Racing Cup sanal rallinin de yapılacağı standında oyun simulatörlerinin yanı sıra bir de hava kompresörlü yelek bulunuyor. PC üzerinden çalışan yelekle oyun sırasında mermi, bomba sarsıntısı ve tüm darbeler hissedilebiliyor. Oyun 275 dolardan satılırken, yeleğin fiyatı ise 350 dolar.

İşte fuarın oyun canavarı
Dünyanın önde gelen oyun bilgisayarlarından biri olan Alienware’i Türkiye’ye Dell getiriyor. Oyunun yanı sıra diğer bilgisayarlarda yapılan tüm işlemleri yapabilen ürünün fiyatı 8 bin TL. İçi kişiye özel oluşturulabilen bilgisayarda ayrıca özel yönetim yazılım ile kasa ışıkları, aktif soğutma kapakları, aydınlatma kullanıcılar tarafından kontrol edilebiliyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Taksiciler lodosta bile pazarlık yapıp müşteriyi almadıİstanbul Beyoğlu’nda lodosta yağmur altında kalan turistler durdurdukları taksi sürücülerinin taksimetre açmayıp pazarlık yapmaları sonucu taksiye alınmadı. Müşteri seçen taksiciler kameralara yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler