Geri Dön

Özelleştirmeler 70 milyar $’ı aştı

Üç hidroelektrik santralı (HES) ile muhtelif sayıdaki taşınmazın satış - devir işlemlerini geçen yıl tamamlayarak yaklaşık 116 milyon dolar gelir elde eden Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), bu yıl liman özelleştirmelerine odaklandı.

Özelleştirmeler 70 milyar $’ı aştı

ÖİB’in Faaliyet Raporu’ndan AA’nın yaptığı derlemeye göre, özelleştirmede 1986’dan bu yana gerçekleştirilen ihalelerin toplam tutarı 2019 sonu itibarıyla 70.3 milyar doları buldu.

Bu yıl sırada limanlar var

Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait varlıkların özelleştirilme süreçleri yürütülüyor. 45 yıllığına işletme hakkı ihalesi daha önce iptal edilen Güllük Yat Limanı Projesi’ne ilişkin özelleştirme sürecinin bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Taşucu Limanı ve liman geri sahası özelleştirme sürecinin de bu yıl sonuçlanması öngörülüyor. Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı’nın 36 yıl süreyle ve işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesine yönelik çıkılan ihale de iptal edilmişti. Limanın bu yıl yeniden ihale edilmesi çalışmaları devam ediliyor.
Çanakkale Gökçeada Kuzu Limanı’nın 36 yıllığına işletme hakkının verilmesi yöntemiyle çıkılan ihale iptal edilmişti. Yeniden başlayacak ihale süreci işlemlerinin bu yıl tamamlanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye yaptırım restiCumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Malatya 7. Olağan İl Kongresi'nde konuşma yaptı. Erdoğan, 'F-35 için adım attık, bizi tehdit ettiniz. 'S400'leri Rusya'ya geri gönderin' dediniz. Bazı Amerikalılar çıkıyor, İlham kardeşimi arıyor, diyor ki 'Biz sizin yanınızda kimin yer aldığını biliyoruz, Erdoğan var, Türkiye var. Biz Türkiye'ye de yeri gelirse yaptırım uygularız.' Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin. Yaptırımın neyse geç kalma yap' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber