Geri Dön
EkonomiPandemiye inat Türkiye büyüdü

Pandemiye inat Türkiye büyüdü

Kovid-19 pandemisinin tüm dünya ekonomilerini sarstığı 2020 yılında Türkiye yüzde 1.8 büyüdü. Kasım ayından itibaren salgın tedbirleri nedeniyle pek çok işletmenin kapalı olduğu son çeyrek büyümesi ise yüzde 5.9 olarak kayıtlara geçti. Açıklanan verilere göre, tüm dünyada Çin’den sonra en iyi performansı Türkiye ekonomisi sergiledi

Pandemiye inat Türkiye büyüdü

Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 1.8 büyüdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıla ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye ekonomisi 2020’de yüzde 1.8, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 5.9 büyüme kaydetti.

Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH, 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 16.8 artarak 5 trilyon 47 milyar 909 milyon lira olarak gerçekleşti.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde, 2020 yılında zincirlenmiş hacim endeksi olarak finans ve sigorta faaliyetleri toplam katma değeri yüzde 21.4, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 13.7, tarım sektörü yüzde 4.8, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 2.8, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 2.6, diğer hizmet faaliyetleri yüzde 2.5 ve sanayi yüzde 2 arttı. Mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 5.2, hizmetler yüzde 4.3, inşaat sektörü ise yüzde 3.5 azaldı.

Pandemiye inat Türkiye büyüdü

Kişi başı 60.537

Kişi başına GSYH değeri, 2020’de cari fiyatlarla 60 bin 537 lira (8 bin 599 dolar) olarak hesaplandı. Öte yandan TÜİK, 2020 yılı ikinci ve üçüncü çeyrek büyüme rakamlarında revizyon yaptı. GSYH verilerinde 2020’nin ikinci çeyrek büyüme verisi yüzde eksi 10.3, üçüncü çeyrek büyüme verisi yüzde 6.3’e revize edildi.

Üretim yöntemiyle gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) tahmini geçen yılın 4’üncü çeyreğinde cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26.2 yükselerek 1 trilyon 524 milyar 788 milyon liraya ulaştı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, söz konusu çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.7, takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5.8 arttı.

Pandemiye inat Türkiye büyüdü

Pandemiye inat Türkiye büyüdü

Vatandaşın harcaması

Hane halkı nihai tüketim harcamaları 2020’de bir önceki yıl zincirlemiş hacim endeksine göre yüzde 3.2 arttı ve GSYH içindeki payı yüzde 56,4 oldu. Hane halkı nihai tüketim harcamaları, geçen yılın 4’üncü çeyreğinde 2019’un aynı dönemine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 8.2 yükseldi. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 6.6, gayrisafi sabit sermaye oluşumu da yüzde 10.3 arttı.

Geçen yıl, 2019’un zincirlenmiş hacim endeksine göre mal ve hizmet ithalatı yüzde 7.4 yükselirken, ihracat yüzde 15.4 düştü. Mal ve hizmet ihracatı, 2020’nin 4’üncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak aynı kalırken, ithalatı yüzde 2.5 artış kaydetti.

Pandemiye inat Türkiye büyüdü

Pandemiye inat Türkiye büyüdü

‘Enflasyonla mücadelemiz kaliteli büyüme getirecek’

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye ekonomisinin 2020 büyüme rakamlarına ilişkin, “Küresel sağlık krizinin damga vurduğu 2020’yi büyümeyle kapatan nadir ülkelerden olduk” ifadesini kullandı. Bakan Elvan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2020 yılına ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Elvan, Türkiye’nin, küresel sağlık krizinin damga vurduğu 2020’yi büyümeyle kapatan nadir ülkelerden olduğunu belirtti. Bu yıl temel önceliklerinin fiyat istikrarının sağlanması olduğunu ifade eden Elvan, “Enflasyonla mücadele politikalarımız, daha kaliteli ve sürdürülebilir bir yatırım, üretim ve büyüme patikasının da önünü açacak” değerlendirmesinde bulundu.

Pandemiye inat Türkiye büyüdü

İş gücü ödemesi arttı

İş gücü ödemeleri 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 9.6, net işletme artığı/karma gelir yüzde 20.2 yükseldi. İş gücü ödemeleri geçen yılın 4’üncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12.2, net işletme artığı/karma gelir yüzde 32 artış kaydetti.

İş gücü ödemelerinin cari fiyatlarla gayrisafi katma değer içindeki payı 2019’un aynı çeyreğinde yüzde 34.8 iken bu oran geçen yılın 4’üncü çeyreğinde yüzde 33 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 47.5’ten yüzde 49.4’e çıktı.

Ekonomistler bu yıl için de umutlu

Ekonomistler, 2020’de Türkiye ekonomisinin yüzde 2.2 büyümesini, 2020 yılı 4. çeyrekte GSYH’nin yüzde 7 artmasını öngörmüştü. Açıklanan oranlar, beklentilerin altında kalsa da Türkiye’nin G20 içinde, Çin’den sonra en iyi performansı sergilemesinin önemini vurgulayan ekonomistler bu yıl için de umutlu olduklarını açıkladılar. Ekonomist Haluk Bürümcekçi, “Küresel ve yurt içi ekonomik aktivite üzerinde salgın kaynaklı yeni bir şok gözlenmediği durumda, 2021 yılı milli gelir büyüme oranının yüzde 4.5 civarında olabileceğini, bu tahmin üzerindeki risklerin şimdilik yukarı yönlü olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova, “Son çeyrek büyümesi beklentilerin altında kalsa da yılın tamamını pozitif kapatan iki ülkeden biri olmak moral motivasyon açısından önemli. Bu yıl için büyümenin yüzde 4.5-5 aralığında gerçekleşmesini bekliyorum” açıklamasını yaptı. Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan da, “2021 büyüme beklentimizi yüzde 4.8 seviyesinde belirledik” diye konuştu.

 

 

 

 

 

İran uyruklu mimar kadını dakikalarca darbettiSosyal medyada bir kullanıcı, annesi ve kendisinin 2 yıldır şiddete ve tehdite maruz kaldığını öne sürüp, darp görüntüleri paylaştı. Görüntülerde bir kadını tokat ve tekmelerle darp eden saldırganın, "Seni öldürsem de ben ceza yemem. Haberin olsun. Alacağım ceza en fazla 3-5 ay. Her şeyi göze alıyorum" sözleri dikkat çekti. Adana Valiliği, sosyal medyada yer alan görüntülerde şiddete uğrayan kadın hakkında "Önleyici tedbir kararı" uygulandığını, gözaltına alınan eşinin çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandığını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler