Geri Dön
EkonomiPasifik, GYO oldu halka arz ediliyor

Pasifik, GYO oldu halka arz ediliyor

Yatırım ortaklığı şirketi kuran Pasifik İnşaat, halka açılıyor. Pasifik GYO’nun halka arzı için 9 – 10 Aralık tarihlerinde talep toplanacak.

Pasifik, GYO oldu halka arz ediliyor

DUYGU ERDOĞAN  - Ankara’da gerçekleştirdiği projeler ardından Next Level markasını İstanbul’a taşıyan Pasifik gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) kurarak halka açılıyor. Sermaye Piyasası Kurulu’ndan geçen hafta onay alan Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (PSGYO), Tera Menkul Kıymetler liderliğindeki geniş bir konsorsiyum aracılığıyla 9-10 Aralık tarihlerinde talep toplayacak.

Pasifik GYO halka arzında 67.5 milyon nominal değerli pay karşılığında halka arz büyüklüğü 1.1 milyar civarında olacak ve bu çerçevede şirketin yüzde 25.23’lük kısmı halka açılmış olacak. Talebin fazla olması halinde, bu büyüklük 1.3 milyar liraya kadar çıkabilecek. Ek satışın da tamamının gerçekleşmesi halinde halka açıklık oranı ise yüzde 30.28 olacak.

Halka arz edilecek payların, yüzde 40’ı yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 40’ı yurt içi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 20 oranındaki kısmı ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara gerçekleştirilecek satışlar için tahsis edilmiş durumda bulunuyor. 

‘Likit portföy sunuyoruz’

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Pasifik GYO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, halka arz öncesi gerçekleştirdikleri roadshow’larda kurumsal yatırımcılardan olumlu dönüşler aldıklarını kaydederken, özellikle gayrimenkule yönelik ‘talep patlamasının’ yaşandığı ve borsanın rekor tazelediği mevcut dönemde bireysel yatırımcıya hem gayrimenkule, hem borsaya yatırım yapma fırsatını sunduklarını anlattı.

Erdoğan, “Proje geliştirmeye odaklı bir GYO yapıyoruz. Portföyümüzde şu anda geliştirdiğimiz Merkez Ankara ve Next Level İstanbul projeleri var. Merkez Ankara projemiz Türkiye’nin tek parselde en büyük karma kullanım projesi; Emlak Konut projeleri arasında satış rekorları kırıyor. Next Level İstanbul ise Levent’in Etiler girişinde, kazanç potansiyeli yüksek olan projeler. Gelecek dönemde özellikle İstanbul’da yeni projeler geliştirmek istiyoruz. Diğer GYO’lardan da ayrışıyoruz. Kira getirisine odaklı gayrimenkullere değil, proje geliştirip yapıp satmaya odaklı bir GYO kurduk; bu sayede yatırımcılara çok daha likit bir portföy sunuyoruz” dedi.

‘Yeni GYO’lar gelebilir’

Halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 30’u ile şirket borçlarının kapatılarak işletme sermayesine destek sağlamayı hedeflediklerini belirten Fatih Erdoğan, gelirin yüzde 70’lik bölümünü ise devam eden ve gerçekleşecek yeni projelerin geliştirilmesinde kullanılacağını açıkladı. 

Erdoğan, bu sayede proje finansmanlarının borçlanma yoluna gidilmeden sağlanacağını anlatırken, “Yeni projeler yapmaya devam ederken, kârını paylaşmak önceliğimiz olacak... Temettü planımız ise; projelerimizi bitirdikçe, tamamlandıkları zaman temettü olarak dağıtmak da istiyoruz. Bunu her proje bitişinde değerlendireceğiz” diye konuştu. Gayrimenkul şirketlerine bu halka açılmanın bir örnek olabileceğini anlatan Erdoğan, bu sayede yeni halka açılmalar gelebileceğini dile getirdi.

‘GYO endeksi derinleşti’

Tera Yatırım Genel Koordinatörü Metin Seyhan, 2021 yılında üç halka arz gerçekleştirdiklerini belirtirken, özellikle son 3-4 aydır yatırımcının GYO hisselerine çok yoğun bir ilgisi olduğunu ifade etti. GYO endeksinin derinliğinin arttığını, hacminin yükseldiğini belirten Seyhan, Pasifik GYO için gerçekleştirdikleri roadshow’larda ABD, Avrupa ve Asya fonlarının ilgisini gördüklerini anlattı.

 

 

Eleştirilere yanıt: 1-2 saat gitmekten doğal bir şey olmaz
İmamoğlu'na peş peşe tepkiler! 'Ne görüştüğünü açıklamak zorunda'
Omicron ile savaşta ilginç yöntem! Yükselişi frenledi...
Millet İttifakı'nda 'yok sayma' çatlağı! CHP'li belediyelere eleştiri
Neye uğradığını şaşırdı! Bizzat yüzüne söyledi: Utanç verici bir manzara
Rüya ev! Görenin ağzı açık kaldı...
Kuryeler itiraz etmişti! Trendyol'dan zam açıklaması
Anne ve babasını aynı anda kaybetmişti: Eksi dört derecede yan yana ölüm
Galatasaray'dan bomba golcü hamlesi! Eski Fenerbahçeli...
Emre Karayel bebeğinin yüzünü gösterdi: Baba oldum ben!
'Kar' bereketi! Randevu patlaması yaşanıyor
Gözler saat 22.00'de! Piyasalar nasıl etkilenecek?
ABD'de korkunç cinayet! Türk öğretmen öldürüldü
G.Saray istiyordu, F.Bahçe kapıyor! Resmi transfer girişimi
Kuzey Kutbu'nda yeni cephe açıldı! Savaş gemileri adım adım izleniyor

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler