Geri Dön
EkonomiPazarlık başladı! İşte İstanbul'daki kurbanlık fiyatları

Pazarlık başladı! İşte İstanbul'daki kurbanlık fiyatları

Kurban pazarları kuruldu, pazarlık için ilk tokalaşmalar yapılıyor. Fiyatlarda geçen yıla kıyasla artış var. Bu yıl büyükbaş kurbanlıkta hisse satış fiyatı 4 bin liradan başlarken, küçükbaşlar en az 2 bin 500 liradan satılıyor.

Pazarlık başladı! İşte İstanbul'daki kurbanlık fiyatları

AYLİN RANA AYDİN - Kurban Bayramı için hazırlıklar başladı. Kurbanlıkların satışı başlarken, gerekli önlemler de alınıyor. Bu yıl büyükbaş hayvanlarda hisse fiyatı 4 bin liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkarken, küçükbaşlarda fiyat ise 2.500 liradan başlıyor. Kurbanlık seçerken tüylerinin parlak ve temiz olması, gözlerinin canlı bakması ve kulak küpesine dikkat edilmesi gerektiği belirtilirken kıyma çekimi, et parçalama hizmetlerinin ise onaylı işletmelerde yapılması gerektiğinin altı çiziliyor. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç, İstanbul’a kurbanlık girişlerinin başladığını bildirdi. Kurbanlığa talebin eskisine göre düşük olduğunu belirten Tunç, “Yine de tüketiciler ‘bayrama yakın günlerde kurbanlıklar ucuzlar’ düşüncesiyle bekleyiş içerisinde” dedi.

Fiyatlarda artış var

Bu yıl büyükbaş kurbanlıkların fiyatlarının 25 bin lira ila 50 bin lira arasında değiştiğini ifade eden Tunç, “Hisse büyükbaşta 4 bin liraya da var 10 bin liraya da. Küçükbaşta ise 2 bin 500 liradan başlayıp 6 bin liraya kadar çıkıyor. Kurbanlık fiyatlarında geçen yıla göre neredeyse yüzde 100’ün üzerinde artış söz konusu” diye konuştu. Tüketicilerin kurbanlık alırken dikkat etmesi gereken noktalar olduğunu kaydeden Tunç, şöyle konuştu:

“Hayvanın tüyüne bakılmalı. Parlak ve temiz olması önemli. Gözlerinin canlı bakması ve hayvanın ağırlıklı olması da önemli. Yanı sıra kulak küpesine de dikkat edilmeli.”

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, küçükbaş kurbanlıkların fiyatının bu yıl baskül kilogram fiyatı olarak bakıldığında 60 lira bandında seyrettiğini açıkladı. Bu yıl küçükbaş kurbanlıkların 2.500 lira ile 4.000 lira arasında olacağını dile getiren Çelik, “Geçen yıl küçükbaş kurbanlıklar baskül kilogram fiyatı ortalama 40 lira düzeyindeydi. Canlı hayvan fiyatı ise 1.500 lira ila 3.500 lira arasında değişmekteydi. Bu yıl fiyatlarda bir artış söz konusu ancak başta yem olmak üzere yetiştiricilerin girdi maliyetlerinin de çok fazla arttığı göz önüne alınmalı” dedi. Türkiye’de her yıl yaklaşık 2.5-3.5 milyon arasında küçükbaş hayvanın kurbanlık olduğunu söyleyen Çelik, “Kurbanlık hayvan alırken öncelikle dış görüntüsünün iyi olması gerekmektedir. Genel olarak kurbanlık hayvanların zayıf, düşkün olmamasına dikkat edilmelidir. Kurban, fiziki özelliklerinin yanı sıra, burnuna, tüylerine ve gözlerine dikkat ederek seçilmelidir. Kurbanlık hayvanların veteriner tarafından sağlık kontrollerinin yapıldığını teyit eden kulak küpesinin olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Pazarlık başladı İşte İstanbuldaki kurbanlık fiyatları

‘Etler dinlendirilmeli’

Ankara Kasaplar Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ, “Tüketiciler mutlaka kurban etleri hazırlanırken mahalledeki kasaplardan istifade etsinler. Kıyma çekiminde uzman bir gözün eti görüp çekmesi lazım. Özellikle de yaz aylarındayız bu hususa çok dikkat edilmesi lazım. Paylaşım yapıldıktan sonra etler birbirine değmeyecek şekilde gölge bir yerde bırakılarak kesim sıcaklığının kaybetmesi beklenmeli. Etler soğuduktan sonra buzluğa kaldırılmalı. Et kesildikten bir gün sonra hazırlanmaya başlanmalı, etin dinlendirilmesi gerekiyor” dedi. Yalçındağ, zincir marketlerin kurbanlık satışlarına ilişkin ise “Mevcut büyükbaş kurbanlıkların fiyatlarını dikkate aldığımızda hisse satışlarının bu rakamlarla uyum sağlamadığını görüyoruz. Bu tür satışlara bir çeki düzen verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.