Ekonomi Gabar'da petrol rezervi: Depremin bütün maliyetini karşılar

Gabar'da petrol rezervi: Depremin bütün maliyetini karşılar

05.05.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

1 milyar varillik rezerve sahip olduğu belirtilen Gabar dağındaki petrol kuyusunun açılışında konuşan Şırnak Valisi Osman Bilgin, “Şırnak artık petrolün ve huzurun başkentidir” dedi.

Gabarda petrol rezervi: Depremin bütün maliyetini karşılar

NAMIK DURUKAN / ŞIRNAK - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurusunu yaptığı Şırnak’ta, Gabar Dağının zirvesindeki 1 milyar varil rezerv alanına sahip şehit öğretmen Aybüke Yalçın’ın isminin verildiği petrol kuyusu, törenle faaliyete geçti. Törene Şırnak Valisi Osman Bilgin, TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, AK Parti Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik, 23’üncü Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Halil Soysal, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bozkurt, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Haberin Devamı

Gabarda petrol rezervi: Depremin bütün maliyetini karşılar

TPAO Genel Müdürü Bilgin, bulunan petrolün Türkiye’nin şimdiye kadar kara alanlarındaki en büyük keşfi olduğunu, Şırnak’ın dağlarında terör yerine artık ekonomi, kazanç ve bereket konuşulmaya başlandığını söyledi. 41 gravitedeki petrolün çok yüksek kalitede olduğunu belirten Bilgin, “Petrol bin 200 varillik üretimle yani Türkiye ortalamalarının 40 kat üzerinde olan bir değerde üretime alınmıştır. Yaklaşık 1 milyar varillik petrol rezervi ülkemize kazandırıldı” dedi. Bilgin, buradan çıkan petrolün boru hatlarıyla güvenli stok sahalarına sev edileceğini söyledi.

Musul, Kerkük vurgusu

Vali Osman Bilgin de güvenlik güçlerinin gayretine dikkat çekerek, “Petrolü çıkarmak için iki yıldır burada gece gündüz, 24 saat Türkiye Petrolleri çalışanları kahraman kardeşlerimizle birlikte destan yazdılar” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin Musul ve Kerkük’teki haklarına dikkat çeken Vali Bilgin, şunları kaydetti: “Yüz yıl önce bizden Musul ve Kerkük’ü kopardılar. Hep birlikte el ele vererek, biz onlara Cudi’yi ve Gabar’ı mezar yaptık. Biz buraları petrolün merkezi yapıyoruz. Şırnak artık petrolün ve huzurun başkentidir. Şırnak sadece petrol şehri değildir. Kömür, Türkiye’nin en büyük krom, çinko yatakları da bu ildedir.” Konuşmaların ardından petrol kuyusunun vanası açıldı.

Haberin Devamı

‘Depremin bütün maliyetini karşılar’

Petrol kuyusu vanası açılışı sonrası gazetecilerle sohbet toplantısı yapan TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, yeni sahanın ekonomik büyüklüğünün 70-80 milyar dolarlık bir üretime ulaşacağını, Aybike Yalçın kuyusunun tek başına depremin bütün maliyetlerini karşılayabileceğini söyledi.

Bilgin, “İki yılda maksimum üretim seviyesi olan 100 bin varile çıkacağız ve yaklaşık 15 yıllık bir sürecin içerisinde maksimum üretim seviyesinde devam edeceğiz. 10-12 yıl orada kaldıktan sonra artık rezerv olgunlaşma seviyesine girmiş olacağız. Yapılan iş Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük keşfi, en kaliteli petrol rezervidir. Bunun altını çizmemiz lazım. İlk defa Arap coğrafyasındaki petrol kalitesinde, o evsafta, o büyüklükte bir petrol sahasını önce Esma Çevik’le sonra Aybike Yalçın’la beraber yakalamış durumdayız. Türkiye’de petrolcülüğün kaderi Şırnak’ta değiştirilmiştir. Türkiye artık büyük yapıları olan ve kaliteli petrol üreten bir ülkedir” ifadelerini kullandı.