Geri Dön
EkonomiPiyasadan toplatılıyor! Bu markara dikkat

Piyasadan toplatılıyor! Bu markara dikkat

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı birçok gıda ürününde tağşiş (madde karıştırma) tespit etti. Afyon’un İkbal sucuğunda sakatat, Beşler markasında kanatlı eti yakalandı. Bakan Mehdi Eker “Artık zehirli ürünler değil, kâr hırsının öne çıktığı olaylar görüyoruz” dedi

Piyasadan toplatılıyor! Bu markara dikkat

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, aralarında ünlü markaların da bulunduğu 59 parti üründe taklit ve tağşiş yapıldığını, 11 parti ürüne ise ilaç etken maddesi eklendiğini tespit etti.

Dana köftede tavuk
Taklit ve tağşiş (içine başka madde karıştırma) yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları, bakanlığın www.tarim.gov.tr internet sitesinde açıklandı.
Yapılan incelemeler sonucu bazı firmaların dana köftesinde tavuk eti, kıyma ve sucuğunda sakatat, peynirinde bitkisel yağ bulundu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milliyet’e yaptığı değerlendirmede, “Artık zararlı, zehirli ve insan sağlığını tehdit eden ürünler değil, ticari kaygının öne çıktığı, kâr hırsının öne çıktığı olaylar görüyoruz” dedi.
Bakanlık, Afyonkarahisarlı İkbal Gıda’nın İkbal Geleneksel marka sucuğunda sakatat buldu. Karizma Beşler Et’in Beşler Gold marka sucuğunda ise kanatlı eti tespit edildi.

Piyasadan toplatılıyor
Taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen 59 parti ürün için (et ürünü, süt ürünü, bal, fıstık ezmesi, bulgur, baharat, zeytinyağı) ilgili firmalara 13 bin 304 lira idari para cezası uygulanmasına ve ürünlerin toplanmasına karar verildi. Sağlığı tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş ürünlerle ilgili laboratuvar analizleri neticesinde ilaç etken maddesi içerdiği tespit edilen 11 parti ürün için ise (takviye edici gıda, kahve ve enerji içeceği) masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılmasına karar verildi. Söz konusu ürünleri üreten ve piyasaya arz edenler hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

‘Uçan Ayı’ yakalandı
Kahramanmaraş ve Antep’te 2 gıda işletmesinin antepfıstığı ezmesinde yapay gıda boyası bulundu. 20 gıda işletmesinin yoğurt, peynir, köy peyniri, kaymak gibi ürünlerinde bitkisel yağ, jelatin, nişasta gibi katkılar tespit edildi. Uçan Ayı 7/24 marka enerji içeceğinde ilaç etkin maddesi / Sildenafil çıktı. Mersin’deki Sadıkoğlu firmasının esmer pilavlık bulgurunda ise yapay gıda boyası bulundu. Takviye edici gıdalarda yakalanan ilaç etkin maddeleri de dikkat çekti.

İtiraz var...
İkbal Gıda AŞ Fabrika Müdürü Sebahattin Doğantaş, Milliyet’e yaptığı açıklamada, şirketleri hakkındaki teşhirin haksız olduğunu, sucuk ürünlerine sakatat katmadıklarını söyledi. Doğantaş, teşhir edilmeleriyle ilgili bakanlığa itiraz edeceklerini söyledi.
Bakanlığın sucuğunda kanatlı eti bulduğunu açıkladığı Beşler ise listeye daha önce de girmişti. Daha önce sosise iç organ kattığı belirtilen Beşler, bakanlığa tepki göstermişti.

Az ilaçlı kahve!
Antepli Burçak marka kırmızı pul biberde yapay gıda boyası, İntima Gıda’nın Sesso marka kahve karışımında ilaç etkin maddesi çıktı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Hafif ticari araç park halindeki otobüse çarptı! 1'i ağır 3 yaralı...Bursa’da aşırı hız nedeniyle sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği hafif ticari araç park halindeki servis otobüsüne çarptı. Kazada hafif ticari araç sürücüsü ve yanındaki 2 kişi yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler