Geri Dön

Porto turizmde THY ile uçuyor

Turizmdeki büyük hedefleri doğrultusunda altyapı ve üst yapı çalışmalarını hızlandıran Porto, THY’nin uçuşlarıyla bağlandığı Uzak Doğu ve Orta Doğu’dan artan sayıda turisti şehre ve ülkeye çekiyor

Porto turizmde  THY ile uçuyor
DUYGU ERDOĞAN

Avrupa’nın küçük turistik şehirlerinden Porto, turizm hedeflerini her geçen gün büyütüyor. Portekiz’in başkenti Lizbon ardından en gözde ikinci merkezi olan Porto’nun turizm atağını yapılan altyapı yatırımları desteklerken uzak ülkelere bağlanan uçuş hatlarıyla turizmde adeta yeni bir soluk kazanıyor. Porto’nun ulaşılabilirliğinde en önemli yolları ise Türk Hava Yolları (THY) açıyor. Şehrin özellikle Asya/Uzak Doğu ile Orta Doğu’ya bağlayan THY, 5 yıl önce başlattığı Porto uçuşlarını gelecek dönemde artırmayı sürdürecek.

Portekiz’e direkt seferleri 2005’te başlatan THY, geçen yıl ülkeye (Lizbon ve Porto) 285 bin 908 yolcu taşıdı. Yolcu sayısının bu yıl 300 bini aşması öngörülüyor. THY, Portekiz’e yaz tarifesinde haftalık 24 frekans uçuş düzenlerken, bunun 10’u Porto’ya, 14’ü Lizbon’a gerçekleştiriliyor. THY, kış tarifesinde ise Porto’ya 7, Lizbon’a 14 sefer düzenliyor.

Porto turizmde  THY ile uçuyor

Açık ara lider

THY ile Porto ve Kuzey Portekiz Turizm Ofisi işbirliğinde düzenlenen basın gezisinde görme fırsatı bulduğumuz şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Şehrin 2020’de 2 milyonun üzerinde turisti ağırlaması beklenirken, bölgeyi en çok Amerikan ve Fransızlar ziyaret ediyor. En yakın komşularından İspanya’dan ise günlük geçişler dahi yapılıyor.

THY Porto Genel Müdürü Ahmet Faruk Şahiner, İstanbul ile Porto arasında artan talepler neticesinde THY’nin 2019’da şehre 91 bin yolcu taşıdığını belirtirken, 2020’de bu sayının 100 binin üzerine çıkacağını öngördüklerini söyledi. Şahiner, “Yolcularımızın önemli bir kısmı transit olarak İstanbul üzerinden aktarmalı farklı destinasyonlardan Porto’ya gelen ya da farklı destinasyonlara yolculuklarına devam edenler oluşturuyor. Oranları yüzde 60. Benzeri havayolu şirketleri arasında şehre açık ara en fazla yolcu taşıyan yabancı havayolu şirketiyiz” diye konuştu.

Şahiner, kargo uçuşlarının da yine Türkiye ve uzak ülkelerle olan ticaret hacmine katkı verdiğini dile getirdi.

Şahiner, Portekizlilerin Türkiye’de başta Kapadokya olmak üzere İstanbul, İzmir ve Antalya’ya olan taleplerine dikkat çekerken, Kapadokya’ya olan gelişlerin hızla arttığını kaydetti. Şahiner, “Şehrin başta Asya ve Orta Doğu’daki tanıtımına destek sunarken, Türkiye için yaptığımız çalışmalara da her geçen gün bir yenisini ekliyoruz. Bu hafta buradaki turizm acentelerini alıp tanıtım faaliyetleri kapsamında İstanbul, İzmir ve Kapadokya’ya götürüyoruz. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği de (TÜRSAB) destek veriyor” dedi.

Harry Potter kuyruğu!

Harry Potter serisinin yazarı J. K. Rowling’in bir süre kalıp öğretmenlik de yaptığı Porto’dan aldığı ilhamla kitabı kaleme aldığına ilişkin göstergelerin yer aldığı ‘Livraria Lello’ yani Lello Kitabevi turistlerin uğrak yerlerinden. Çeşitli kurumlar tarafından ‘dünyanın en güzel kitabevi’ de seçilen kitabevinin merdivenlerinden, iç dizaynında yer alan detayların kitap ve filmlerde de çok benzerleri var. Bu nedenle sabahın erken saatlerinden itibaren uzayan bir turist kuyruğu içeri girmeyi bekliyor.

Porto turizmde  THY ile uçuyor

Kongre atağı

Turizmde toplantı, kongre, fuar gibi kategorileri çatısı altında toplayan M.I.C.E tarafında da gelişim gösteren Porto, bu kapsamda bazı tarihi yapılarını kongre/etkinlik merkezleri olarak konumlandırıyor. Bunun en önemli merkezleri arasında ise değerli sanat eserlerinin de içinde yer aldığı ‘Palacio da Boisa’ ile neoklasik dönemin örneği de olan aynı zamanda iletişim müzesini barındıran ‘Alfandega do Porto’ da var.

Modern mimarinin özelliklerini taşırken diğer taraftan ise sağladığı yapısal kolaylıklar ile dikkat çeken ‘Casa da Musica’ ise şehrin ikonu haline gelen binalardan.

Otel yatırımları artıyor

Tarihi ve kültürel geçmişiyle, ‘eski’ yapıları şehrin çeşitli noktalarına yayılan Porto, bunları modern mimari ile destekliyor. Şehrin turizmde gelecek planları doğrultusunda ise altyapı yatırımları artırılırken, otel yapımları da arka arkaya geliyor. Bu kapsamda pek çok tarihi yapı da renovasyon ile otele dönüştürülüyor.

Atlas Okyanusu’na kıyısıyla dikkat çeken şehrin iki kanadını ayıran nehir üstündeki köprüler ise Porto’nun önemli simgelerinden. ‘6 köprü turu’ olarak adlandırılan bu nehir gezilerinde üstü yaya ve araç trafiği ile tramvay hattına, altında ise muhteşem bir manzarayı yakalamak mümkün. Porto, Avrupa’nın su ‘köprüler şehri’ unvanını daha da ileriye taşıyarak yeni köprü yapımına da devam ediyor.

Porto turizmde  THY ile uçuyor

Erdal Özyağcılar lavaş yaptıCorona virüs tedbirleri kapsamında karantina günlerini evinde geçiren usta oyuncu Erdal Özyağcılar, mutfağa girdi hamur açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber