Geri Dön

'Pozitif ayrışacak nadir bir ülkeyiz'

2019 yılıyla birlikte siyasette farklı bir dönemin başlayacağını söyleyen Enerji Bakanı Albayrak, “2019 sonrası Türkiye, yeni dönemde, pozitif ayrışan nadir ülkelerden biri olacak” dedi.

'Pozitif ayrışacak nadir bir ülkeyiz'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Kritik eşik olan 2019’la birlikte siyasette farklı bir dönem başlayacak. 2019 sonrası Türkiye yeni dönemde pozitif ayrışan nadir ülkelerden biri olacak” dedi.

Albayrak, Borsa İstanbul’da düzenlenen ‘Uluslararası Ekonomik Gelişme Zirvesi - Çin ve Hindistan Üzerinden Global Krize Bakış ve Türkiye’ konulu konferansta küresel politik gelişmeler ve Türkiye’nin yol haritasıyla ilgili değerlendirmeler yaptı.

Testten geçiyoruz

Türkiye’nin batıyla 70 yıllık stratejik ittifakı ve müttefikliği çerçevesinde çok önemli bir testten geçtiğini anlatan Albayrak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’yi 20. yüzyılın kodlarıyla okumaya çalışma dönemi bitti. 80 milyonu kaybederseniz bunun bedeli emin olun çok ağır olur. Buna akılcı ve rasyonel yaklaşım gerekli. Ancak kapımızdaki ve içimizdeki terörle test edilen ilişkileri eski dünya düzeninin, masa başında raporlar yazıp, hırsı aklının önüne geçip, ülkelerin ilişkisini feda etmeyi göze alabilecek çılgın birkaç tane bürokrat, derin yapı elemanına feda edebiliyorsa birileri, bunu iyice düşünmesi lazım. Kaybeden Türkiye olmaz, kaybeden tüm taraflar olur. Kimse 80 milyondan bu kadar şey yaşandıktan sonra, bir tokat yedikten sonra diğer yanağını da uzatmasını beklemesin.”

80 milyon kenetlendi

Albayrak, Türkiye’nin muhtemel ekonomik krizleri önceden engellemek için birlik ve beraberliğe sahip olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

“15 Temmuz hain darbe girişiminde Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ortaya koyduğu bu ihanet resmi çok büyük bir şerden, daha büyük bir hayrın doğmasına vesile oldu. 80 milyon Türkiye Cumhuriyeti nüfusunun kenetlendiği ve birleştiği bir beraberlik resmi oldu. İkincisi... Siyasi istikrarlı bir sistemsel dönüşüm, 16 Nisan. Gelecek yüzyıl, bu yüzyılın tarihi yazıldığında 16 Nisan başarılı sistem dönüşümünde çok önemli bir kavşak olarak yer alacak.

Kritik eşik 2019’la birlikte siyasette farklı bir dönem başlayacak. 2019’a kadar mali disiplin açısından müthiş başarılı bir geçmiş 15 yıl var. 2019 sonrası Türkiye yeni dönemde pozitif ayrışan nadir ülkelerden biri olacak.”

'Enerjinin merkeziyiz'

Batı merkezli ekosistemin artık doğuya kaymak durumunda olduğunu ifade eden Albayrak, “Dünyada bir paradigma değişimi var. Hakikaten yeni yüzyılda çok büyük bir zihinsel ve derin bir dönüşüm var. Burada Çin ve Hindistan önemli bir şekilde ayrışıyor” diye konuştu.

Asya - Pasifik’te yaşanması muhtemel bir ekonomik çatışma için Türkiye’nin gerekli çalışmaları yapmak durumunda olduğunu ifade eden Albayrak, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin Asya - Pasifik’te yaşanması muhtemel bir ekonomik çatışma için demir yolu, deniz yolu, havayolu hazır mı? Enerjinin çeşitlendirilmesi, boru hatlarının genişletilmesi, depolandırılmanın geliştirilmesi, sıvılaştırılmış doğalgazı (LNG), yeniden gazlaştırma tesisleri (FSRU)... Dünya petrol ve gaz rezervlerinin 3’te 2’si bizim etrafımızdaki coğrafyada. Kazakistan’dan Azerbaycan’a, Rusya’dan İran’a, Irak’tan Suriye’ye, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Katar’a, Kuveyt’e, Suudi Arabistan’a... Bir de bakıyorsunuz Doğu Akdeniz gazı, yeni keşifler.

Tüm bu network’e baktığınızda dünyadaki altyapı, enerji kaynakları, ekosistemin dönüşümü içerisinde Türkiye’nin yetişmiş genç nüfusu, rekabetçi özel sektörü ve liberal politikalarla yatırımcı dostu iklimi geliştiren, istikrarlı bir resmiyle dünyada çok net ayrışıyor.”

Ada seferlerine fırtına engeliÇanakkale’de, olumsuz hava koşulları nedeniyle Gökçeada ve Bozcaada’ya yapılan bazı feribot seferleri iptal edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber