Geri Dön
EkonomiReel sektöre tam destek

Reel sektöre tam destek

VakıfBank, uluslararası sürdürülebilir fonlama işlemleriyle kaynak çeşitliliğini artırmaya devam ediyor.

Reel sektöre tam destek

Daha yaşanabilir bir gelecek için uluslararası sürdürülebilirlik standartlarını temel alan kurumsal stratejisiyle sektörüne değer katan VakıfBank, gerçekleştirdiği uluslararası sürdürülebilir fonlama işlemleriyle de kaynak çeşitliliğini artırmaya devam ediyor. VakıfBank, yurt dışı kaynakların Türkiye’ye kazandırılması konusunda da öncü adımlar atarak fark yaratmaya devam ediyor. Sürdürülebilirliğin yalnızca dünyanın geleceğini değil, kurumların kısa vadeli performansını da olumlu etkileyen bir unsur olduğu yaklaşımıyla hareket eden VakıfBank, ‘sürdürülebilirlik’ temalı fonlama işlemleriyle kaynak çeşitliliğini artırmayı sürdürüyor. VakınBank’tan yapılan açıklamaya göre, banka uluslararası fonlama tarafında yenilikleri ve fırsatları yakından takip ederek alternatifler üzerinde çalışmalar sürdürüyor. VakıfBank, mevduat bankalarınca ihraç edilen ilk Sürdürülebilir Eurobond işlemini Aralık 2020’de tamamladı. Bu başarısını, daha bir yıl geçmeden Eylül 2021’deki ikinci Sürdürülebilir Eurobond işlemiyle perçinleyen Banka, 2021 yılı Nisan ve Kasım aylarında sağladığı iki sendikasyon yenilemesini de sürdürülebilir sendikasyon olarak gerçekleştirdi. Fransız Kalkınma Ajansı’ndan yeşil konut projelerini desteklemek için 200 milyon euro tutarında finansman sağlayan VakıfBank ayrıca pandemiden etkilenen firmalara kullandırmak üzere Dünya Bankası ile 250 milyon dolar tutarında Acil Durum Firma Destek kredi anlaşması imzaladı. Fonlama yapısında en fazla sürdürülebilir temalı kaynağa sahip banka konumunda bulunan VakıfBank, yurtdışından sağladığı uzun vadeli, uygun maliyetli 14 milyar dolara ulaşan kaynağı ile reel sektöre destek olmaya ve dış ticareti finanse etmeye devam ediyor.

Verimlilik kredisi

VakıfBank, yurtdışından getirdiği kaynaklar ile müşterilerinin sürdürülebilirlik hedeflerini destekleyecek kredi ürünlerine imza atıyor. 2021 yılının son çeyreğinde sunulan Sürdürülebilirlik ve Kaynak Verimliliği Kredisi ile verimlilik ve geri kazanım odaklı çalışmalar yapan işletmeler destekleniyor. Segment ayırımı gözetmeksizin ticari işletmelerin sürdürülebilirlik ve kaynak verimliliği harcamalarını finanse etmeye yönelik kredi kapsamında, enerji verimliliği, su verimliliği ve atık suyun geri kazanımı ile hammadde verimliliği sağlamak amacıyla gerçekleştirilen harcamalar yüzde 100’e kadar finanse edilebiliyor. Böylece üretim ve tüketimde çevre dostu ürün kullanımı, kimyasal kullanımının azaltılması, yağmur suyunun geri kazanımı, yalıtım ve aydınlatma alanlarında iyileştirmeler ile optimizasyon çalışmaları teşvik ediliyor.

Doğa Dostu Taşıt Kredisi

VakıfBank’ın yeni çıkan bir diğer sürdürülebilirlik ürünü ise Doğa Dostu Taşıt Kredisi. VakıfBank bu kredisiyle benzinli, dizel veya LPG’li araçlara kıyasla karbon salımı çok daha az olan elektrikli ve hibrit araçların alımına yönelik ihtiyaç duyulan finansal desteği sağlayarak çevreye karşı sorumluluğunu yerine getirmeyi amaçlıyor.