Geri Dön
EkonomiRenault Group vites büyüttü

Renault Group vites büyüttü

Renault, Türkiye’deki şirketlerini tek çatıda toplama kararı aldı. Şirket, bu hamleyle Türkiye’deki varlığını ve yatırımlarını güçlendirerek, ‘Yeni Atılım’ projesini hayata geçirecek.

Renault Group vites büyüttü

Renault Group, Türkiye’de faaliyet gösterecek Renault Group Otomotiv A.Ş.’nin (RGO) kurulacağını duyurdu. RGO, Renault Group’un 2021 yılı ocak ayında global basın toplantısı ile açıkladığı orta vadeli ‘Renaulution’ planı kapsamında, Türkiye’deki varlığını ve yatırımlarını güçlendirecek ‘Yeni Atılım’ projesini hayata geçirmek amacıyla kuruluyor. ‘Renaulution’ planının ana hedefi, ‘önümüzdeki dönemde iş modellerini, teknoloji, enerji ve mobilite başlıkları üzerine kurgulayarak, Renault Group’u yeni mobilite ekosisteminin bayrak taşıyıcısı haline getirmek’ olarak açıklandı.

3 milyar euro katkı

Renault Group konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada; bu yeni yapılanmayla birlikte Oyak – Renault Bursa fabrikasındaki üretim ve MAIS bünyesinde devam eden Renault ve Dacia markalarının satış pazarlama operasyonları başta olmak üzere Oyak Grubu ile olan köklü ortaklığının güçlenerek devam edeceğinin altını çizdi. Açıklamada şöyle denildi:

“Binek araç üretiminde lider konumunda olan ve üretiminin yüzde 80’ini ihraç eden Oyak – Renault Bursa Fabrikası, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan şirketleri arasında 3’üncü sırada yer alırken, Türkiye’nin toplam ihracatına 3 milyar euro’luk katkıda bulunuyor. 2000 yılından bu yana Türkiye’ye yaptığı yatırımların toplamı ise 2 milyar euro seviyesinde. Renault Group, orta vadeli ‘Renaulution’ planı kapsamında, Türkiye’deki varlığını ve yatırımlarını güçlendirmeyi amaçlıyor.”

Renault Group Kurumsal Yönetim Komitesi’nde yer alan Hakan Doğu, Renault Group Satış Sonrası Kıdemli Başkan Yardımcılığı’nı ve RGO A.Ş. CEO’luğu görevini de yürütecek.

3 başlıkta ‘Yeni Atılım’

Renault Group’un Türkiye için oluşturduğu ‘Yeni Atılım’ stratejisi 3 ana başlıkla açıklanıyor. Stratejinin ilk adımı, kapsamlı bir yatırım planıyla Türkiye’de üretim ve sanayideki varlığını güçlendirmek. İkinci adımı Türkiye’deki elektrikli araçlar ekosisteminin gelişimine etkin bir şekilde katkıda bulunmak, üçüncü adım ise kurulan RGO A.Ş iştiraki sayesinde Oyak Grubu başta olmak üzere diğer iş ortakları ve tüm yerel paydaşlarla geliştirilecek yeni projeler ile birlikte daha da güçlü bir sinerji yaratmak olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'nin açılışını yaptı
Meteoroloji'den hem sarı hem de turuncu kodlu uyarı! Tek tek saydı
Omicron salgını bitirebilir mi? Uzman isimler tüm merak edilenleri anlattı
ABD istedi, FSB harekete geçti! Rusya'da dev operasyon
Survivor hızlı başladı! Acun Ilıcalı konseyde açıkladı
Tartışmanın fitilini ateşledi! 'Canavar yaşıyorsa bize de gelebilir'
Salih Dursun geri döndü! Volkan Demirel'le birlikte...
Her yıl ortaya çıkıyor! Dört kenti istila ettiler
Bakan Nebati'den kur korumalı mevduat hesabı açıklaması
Nefesler tutuldu, 31 Aralık gecesi yaşanacak! Bir kolye gibi...
Ayrılığın perde arkası! 'Araya giren üçüncü kişiler oldu'
Önder Öztarhan, Aslı Enver aşkını itiraf etti! 'Her şey ilk görüşte oldu'
Herkes şaşkın! Trabzonspor'un kalecisi Uğurcan Çakır'dan inanılmaz hata!
Borcu olanlar dikkat! Bankada paranız varsa...
Elle kazıp ortaya çıkardılar! Kafatası yok

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler