Geri Dön
EkonomiRestoranlarda yapay zeka dönemi

Restoranlarda yapay zeka dönemi

Gastronomi ve Turizm Derneği Üyesi Ahmet Sait Tütünci, Kovid - 19 salgını nedeniyle teması en aza indirme gereksinimi ve bu dönemde hızlanan dijitalleşmenin restoranlarda yapay zeka destekli bütünleşik bir sisteme geçilmesinin önünü açtığını söyledi. Ahmet Sait Tütünci, şu bilgileri verdi:

Restoranlarda yapay zeka dönemi

 

“Akıllı restoran zincirinde, üretimin her aşamasından, tüketicinin sofrasına kadar, pizzalar sistem ve müşteri tarafından takip edilerek tüm tercihlere, çeşitliliğe beraber karar verilecek. Örneğin vegan bir müşteri, pizzada ana bileşenler dışındaki tüm ara malzemelere kendisi karar vererek, kendine özel pizzasının akıllı sistem üzerinden üretilmesini sağlayacak. Karar verici müşteri olacak, kendi deneyimleri ile kendi damak tadına en uygun ürünü üretecek. Ürünlerin detayları kişiselleştirilecek ancak bu konuda edinilen tecrübeler genelleştirilecek. Sisteme sipariş vermek için giren müşteri, adeta kendi evinin mutfağında yemek yaptığını hissedecek. Bu tercihlerin oluşturduğu keşifleri çevresine tavsiye edebilecek, yemek yemeyi ve sosyal paylaşımları daha anlamlı hale getirecek. Zaman içerisinde insanların tercihleri ve damak tatları sayesinde yapay zekâ yeni ürünler geliştirecek.”

Tüm süreç ‘cep’te

Tütünci, yeni sistemin tam bir otomasyon olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Akıllı restoranlarla Kovid - 19 salgını ile mücadeleye önemli bir katkı sağlıyoruz. Akıllı restoranlarda menü içerikleri ve sipariş ödeme sistemi artık mobil telefonlar üzerinden aynı anda yapılacak. Bu sistem sadece paket servislerde değil, masa servislerinde ve gel - al modelinde de uygulanacak. Restoranlara dokunmatik ekranlar üzerinden sipariş ve ödeme sistemleri konulacak. Dokunmatik ekranlardan müşteri, siparişini kendi seçip ödemeyi kendi yapacak, sadece nakit seçeneğinde pizzasını teslim alırken nakit ödeme alınacak.”

Akıllı yönetim

Restoranlar için depo stok takip, anlık satış ve ciro takip, merkez depo sevk ve sipariş takip işlemlerinin akıllı sistemin içinde yer alacağını kaydeden Tütünci, “Her restoranın merkez ile konuşan kendine ait dinamikleri olan, özelleştirilebilen bir yazılımı ve yapay zekası olacak. Oluşabilecek her türlü senaryoya karşı alacağı aksiyonu yazılım kendi belirleyecek. Mutfak dashboard (gösterge paneli) üzerinden mutfak hazırlıklarını, temizlik - hijyen ve yapılacakları kontrol eden sistem ile takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İlayda Şeker İsmail Balaban'a 'Kocam' dedi! Sosyal medyada gündem olduEvlenecekleri konuşulan İlayda Şeker ve İsmail Balaban'ın ilişkisinde, yeni bir gelişme yaşandı. İlayda Şeker'in, Instagram hesabından paylaştığı videoda, Balaban'a 'kocam' sözüyle hitap etmesi, kafaları karıştırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler