Geri Dön
EkonomiRus ve Alman basını: Lebedev, Öger’i satın aldı

Rus ve Alman basını: Lebedev, Öger’i satın aldı

Rus ve Alman basını, Rus milyarder Aleksander Lebedev’in başında bulunduğu National Reserve Corporation adlı holdingin Öger Tur’un yüzde 76’lık bölümünü 125 milyon euro’ya satın aldığını yazdı.

Rus ve Alman basını: Lebedev, Öger’i satın aldı

Turizm gazetesinin haberine göre, konuyla ilgili olarak Vural Öger, sözkonusu olan bir satış değil işbirliği anlaşması olduğunu söyledi.
Vural Öger, varılan anlaşmanın, adı geçen Lebedev’in başında bulunduğu National Reserve Corporation ile uzun süredir devam eden bir görüşme olduğunu, görüşmelerin ise Öger Tour ile değil, Öger’in de partneri olduğu Bluewings Havayolu şirketiyle kurulacak yeni şirketin oteller zinciri üzerinde stratejik ortaklığı öngördüğünü belirtti.

‘Yüzde 24’ü de 2 yıl içinde satılacak’
Almanya’da yayımlanan Handelsblatt gazetesi, Rus Kommersant gazetesine dayandırdığı haberde, Aleksander Lebedev’in, “Satın almanın gerçekleştiğini, yalnız paranın transfer işinin kaldığını” söylediğini yazdı. Kommersant’ın haberinde, yüzde 76’sı Lebedev’in şirketine satılan Öger Tur’un yüzde 24’ünün iki yıl içinde yeni sahibine devredileceği bilgisine de yer verildi.
Öger Tur’un National Reserve Corporation tarafından satın alındığına ilişkin haber, Rusya’da yayımlanan ekonomi gazetesi Vedomosti’den sonra Rus haber ajansı Intertass ve Reuters tarafından da abonelere geçildi.
Rusya’nın en büyük doğalgaz şirketlerinden Gazprom’un da büyük ortaklarından olan ve toplam mal varlığının 3 milyar dolardan fazla olduğu belirtilen 48 yaşındaki Aleksander Lebedev, Öger Tur’un da önemli partnerlerinden olan Blue Wings Airline adlı havayolu şirketinin de sahibi.
Aeroflot adlı havayolu şirketinde de hissesi bulunan Lebedev, 1990’lara kadar Sovyet gizli haber alma servisi KGB’nin de yurtdışı biriminde çalışmış bir devlet görevlisi olarak da tanınıyor. n EKONOMİ?SERVİSİ

İstanbul'da bir kadın boğazından bıçaklanarak öldürüldüİstanbul Esenler'de akşam saatlerinde bir kadın, Mahmutbey Yolu üzerinde bulunan yeşillik alanda boğazından bıçaklandı. Aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan kadın yere yığılırken, olayı gerçekleştiren kişi ya da kişiler ise olay yerinden kaçtı. Kendi imkanlarınla cadde kenarına kadar gelerek yardım isteyen kadın kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Polis ekipleri olayı gerçekleştirenleri yakalamak için geniş çaplı araştırma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler