Geri Dön
EkonomiRuslar kapanın elinde kalıyor

Ruslar kapanın elinde kalıyor

Rusya Türkiye’de tatil yapma yasağını kaldırınca, Akdeniz ülkelerinde Rus turisti kapma yarışı başladı. Rusları elinden kaçırma telaşına düşen Tunus, tur fiyatlarında yüzde 40 indirim yaptı

Ruslar kapanın elinde kalıyor

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin düzelmeye başlamasının ardından Rusya’nın Türkiye’de tatil yapma yasağını kaldırması, Akdeniz’de Rusların tatil yaptığı ülkeleri telaşlandırdı. Yasağın kaldırıldığı 30 Haziran’dan bu yana geçen 11 günde Tunus, tur fiyatlarında yüzde 40 oranında indirim yaptı. Rusya’dan Yunanistan’a dönük tur talepleri yüzde 5, Kıbrıs’a talep yüzde 30 geriledi.

Rus turiste yaradı

Türkiye’de tatil yasağının kaldırılması, tatil için Akdeniz sahillerini tercih eden Rus turistlere yaradı. Yasağın kalktığı günden itibaren fiyatlar hızla düştü. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Akdeniz çanağında tur fiyatlarının yüzde 11 oranında ucuzladığını açıkladı. En fazla gerileme Tunus’ta oldu, Ruslar için Tunus’ta bir haftalık tatil yüzde 40 ucuzladı. Rus turistleri kaçırmak istemeyen diğer ülkeler de tur fiyatlarını kademe kademe indirmeye başladı.

Charter sıkıntısı

Tarifeli seferlerle gelen Rus turistleri ağırlamaya başlayan Türkiye’nin tek sıkıntısı ise charter seferleri için Rusya’dan verilecek iznin gecikmesi... Tarifeli uçaklarla yapılan turlar daha pahalı olduğu için charter izninin gecikmesi Türkiye’ye talebi azaltıyor. Türkiye’de tatil izninin çıktığı günlerde Rusya’daki seyahat acentelerine yapılan başvurular, charter izninin gecikmesi nedeniyle yarı yarıya azaldı. Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) charter izninin henüz çıkmadığını belirterek, seyahat acentelerinin tur paralarını iade etmesini istedi.

Türkiye temkinli

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR Başkanı Maya Lomidze, tatil izninin çıktığı gün Türkiye’de her şey dahil sistemiyle kişi başına bir haftalık tatilin uçak ve transfer dahil 30 bin ruble (460 dolar) olacağını açıklamıştı. Ancak Lomidze yaptığı yeni açıklamada, “Türkiye tatili 50 bin ruble (780 dolar), bu gerçekten de pahalı. Charter seferleri açılınca fiyatların en az yüzde 30 oranında azalmasını bekliyoruz” dedi. Türk turizmciler ise charter iznini beklerken rakip ülkelerin fiyat indirimlerini dikkatle takip ediyor.

‘Ruslar Türkiye’ye gider diye indirim yapıyorlar’

Murat Ersoy TYD Başkanı

“Rusya’da Türkiye’ye yönelik yapılacak charter sefer izinleri henüz onaylanmadığı için kısa vadede bunun olumlu yansımasını görmemiz mümkün olamayacak. Avrupa ve Tunus’ta Rus pazarına verilen indirimler, Türkiye destinasyonu tamamen Rus pazarına tekrar açıldığında charter uçuşlarının buralardan iptal edilip Türkiye’ye yönlendirilmemesi için alınan tedbir girişimleridir. Bu yaz Türkiye’ye Rusya’dan gelecek yolcu daha çok, kullanılmayan, atıl bekleyen tarifeli uçuşların tekrar başlatılmasıyla karşılık bulacak talepler ve yeni planlanan bir kısım charter zincir uçuşlarının getireceği sınırlı ek kapasite olarak öngörülmelidir.”

‘Sezon çok hızlı geçiyor elimizi çabuk tutalım’

Timur Bayındır TÜROB Başkanı

“Rusya ve İsrail pazarıyla ilgili atılan adımlar olumlu. Ancak eski rakamların kısa vadede yakalanması mümkün değil. 2016’yı kurtarmakta geç kalındı. Sezon hızla geçiyor, en önemli ay temmuzun üçte biri geride kaldı. 2017 için tanıtım ve PR çalışmalarına şimdiden başlamak lazım, aksi halde 2017’yi de kaybedebiliriz.

Ruslar son dakikacı olduğundan siyasi gelişmelerin rezervasyonlara olumlu yansımalarını görebiliriz. Ancak charter konusu çözülmeden gelecek turist sayısında önemli artış yakalanamaz. Rusların Tunus ve Yunanistan rezervasyonlarını çok küçük bir bölümünü iptal ederek Türkiye’ye döndürmesi muhtemel, ancak bu charter konusunun çözümüne bağlı.

Rakip ülkelerin fiyatları yüzde 5-10 civarında ucuzlatması muhtemel, buradaki en önemli kriter Türkiye’nin de pazara sunacağı indirimli fiyatlarla doğru orantılı olacak. Yani Türkiye-Tunus-Yunanistan turizm paket fiyatları birbirine yakın seyredecek. İmaj ve güvenlik sorununu mutlaka aşmalıyız. Güvenlik garantisi veremezsek Rus ve İsrailli turistlerdeki artış da sınırlı olur.”

‘Charter seferleriyle talep daha da artacak’

Coral Travel

“Tunus’ta otel fiyatları Rus pazarına yönelik olarak sezon başından itibaren çok düşmüş durumda. Yunanistan’da ise kısmi fiyat indirimleri söz konusu. Charter izni çıkmadığı için tarifeli seferlerle paket tur satışları yapılıyor. Tarifeli sefer sayısı sınırlı ve charter’lara göre fiyatlar daha yüksek. Charter izni çıktığı andan itibaren diğer ülkelerden önemli bir sayının Türkiye’ye kayması çok muhtemel.”

‘1 milyon Rus turist gelecek’

Bora Genç ETS Yurtiçi Turlar Operasyon Müdürü

“Rusya’da yasakların kalkmasının ardından, temmuz sonu ve ağustos ayı için dolulukların yukarılara taşınacağı muhtemeldir. Geçen sene 3 milyona yakın Rus turist geldi. Bu sene bu rakamın 1 milyon civarı olacağı tahmin ediliyor. Geçen seneler gibi olmasa da sektörün yarasına bir nebze merhem olacağı kesindir.
Temmuz ve ağustos ayları için sektöre yeni bir kan geleceği aşikar. Bu durumda iç pazar misafirlerinin istediği otelde, istediği odayı, istediği fiyata bulamamasına sebep olabilir.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Hasta yakınının doktoru darbettiği anlar kameradaISPARTA Şehir Hastanesi'nde görevli Dr. Baki Ünlü, hasta yakını O.M. tarafından darbedildi. O anlar güvenlik kameralarına yansırken, Dr. Ünlü olay sonrası darp raporu alıp, şikayetçi oldu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler