Geri Dön
EkonomiRusya, Türkiye’ye heyet gönderecek

Rusya, Türkiye’ye heyet gönderecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin hava trafiğinin tekrar açılmasıyla ilgili taleplerinin Rusya tarafından olumlu karşılandığını belirterek “Sadece yerinde gözlemleyip nihai kararı vermek için biraz süre istediler” dedi.

Rusya, Türkiye’ye heyet gönderecek

EKONOMİ SERVİSİ -  Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile geldiği Rusya’nın başkenti Moskova’da muhataplarıyla yaptığı görüşme sonrasında Vnukovo Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Ziyareti kapsamında Sputnik V aşısının Türkiye’ye sevkiyatıyla ilgili konuları ele aldıklarını anlatan Ersoy, “Sputnik V aşısını Türkiye’ye öngörülenden daha hızlı ve daha yoğun bir kapasiteyle nasıl getirebiliriz, bununla ilgili taleplerimizi ilettik” diye konuştu.

Aşı sevkiyatı

Rus yetkililerin söz konusu talepleri değerlendirip farklı seçenekler üzerinde çalışıp tekrar dönüş yapacaklarını belirten Ersoy, “Daha fazla miktarda Sputnik V aşısını daha kısa sürede nasıl teslim edebilirler, ne tür alternatifler  geliştirebilirler, bizi bu hafta içerisinde bilgilendireceklerini söylediler.  Mayıs sonu haziran başı, mümkünse bu ay içinde ilk sevkiyatı yapmak istiyorlar.  Ama biz sevkiyat sayılarının artırılmasını ve hızlandırılmasını talep ettik”  ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Rusya arasında kısıtlanan hava trafiğine ilişkin de  temaslarda bulunduğunu kaydeden Ersoy, “Raporların değerlendirilmesi sonucunda bize en kısa süre içerisinde döneceklerini söylediler. Raporların değerlendirilmesinin ardından Türkiye’de yerinde gözlemlemeyle ilgili bize hemen bir ziyaret tarihi verecekler. Çok kısa bir sürede netleşecektir” dedi.

‘İlk olumlu adım’

Rusya Tur Opretaörleri Birliği’nin (ATOR) yayın organı olan Vestnik, bir Rus yetkiliye dayandırdığı haberinde ise, dün gerçekleşen görüşmelerin Türkiye’ye hava ulaşımının tekrar başlatılması yolunda atılan ilk adım olduğunu vurguladı.

Haberde Türkiye’ye gidecek muhtemel Rus heyetinde Sağlık Bakanlığı, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu ve diğer Rus makamlarından temsilcilerin bulunmasının beklendiği kaydedildi.

Küçükçekmece'de kağıt ambalaj fabrikasında yangın çıktıİstanbul Küçükçekmece'de kağıt ambalaj fabrikasında çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler