Geri Dön

SAGUAR, uluslararası arenada yarışa gidiyor

Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM) öğrencileri, geliştirdikleri güneş enerjisiyle çalışan otomobil SAGUAR (Sakarya Güneş Arabası) ile ‘Avustralya World Solar Challenge’da yarışacak

SAGUAR, uluslararası arenada yarışa gidiyor

“SAGUAR”ın tanıtımı için TİM Show Center’da düzenlenen öğrenciler adına konuşan Mehmet Burak Mısırlı, güneş enerjili araba yapma çalışmalarına 2003 yılında başladıklarını bildirdi. “Çoğu zaman laboratuvarlarda uyuduk” diyen Mısırlı, “SAGUAR”ın tasarım, üretim, sponsorluk gibi her aşamasının SAİTEM’de yer alan 40 öğrenci tarafından yürütüldüğünü söyledi.
Mısırlı, bugüne kadar 8 güneş enerjili araba ürettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

3 bin km gidecek
“SAİTEM’in, 2003 yılında başlayan güneş arabaları çalışmaları devam ediyor. SAGUAR’ı 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda tamamladık. 2 Eylül’de Avustralya’da gerçekleştirilecek olan dünyanın en prestijli güneş enerjili araçlar yarışı World Solar Challenge’da, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz. Araç, Avustralya yarışında kıtayı boydan boya geçecek. Yarış, Avustralya’nın en kuzey noktasından en güney noktasına kadar 3 bin kilometrelik yolda trafik içerisinde yapılacak.”
Bugüne kadar yaptıkları projelerin toplam değerinin 1 milyon lirayı bulduğunu anlatan Mısırlı, SAGUAR projesinin 500 bin dolara mal olduğunu ifade etti.
Aracın, 133 km/saat maksimum hıza ulaşabildiğini belirten Mısırlı, araçta yüksek verimli silikon esaslı güneş gözeleri ile telemetri (aracın performans verilerini aktaran sistem) ve haberleşme sisteminin de olduğunu sözlerine ekledi.

Rektör Durman: Çok gururlandım
Sakarya Üniversitesi Rektörü Mehmet Durman, toplantıda yaptığı konuşmada, rektörlüğe seçildiği günden bu yana birçok projeyi gerçekleştirdiklerini, ancak en çok gurur duyduğu projenin ‘SAGUAR’ olduğunu söyledi. Durman, şöyle konuştu:
“Bu proje, Türk gençlerinin çok kıt kaynaklarla dahi neler başarabileceğinin göstergesi. Proje, birçok sosyal grubun katılımıyla hayata geçti. Öğrencilerimizin Avustralya’dan başarı ile döneceğine inanıyorum.”
Projenin sponsorlarından Otomotiv Endüstrisi Tanıtım Komitesi (OETK) Başkanı Cengiz Kabatepe de fosil yakıtların yerini, giderek hidrojen, güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynakların aldığına dikkati çekti. Sponsor Motorola’nın Ülke Müdürü Cenk Cesur da kendilerine birçok sponsorluk teklifi geldiğini, ancak birçoğunu değerlendirmediklerini söyledi. Cesur, “SAGUAR” projesini ise öğrencilerin inançlarını ve kararlılıklarını gördükleri için destekleme kararı aldıklarını belirtti.

Sevgilisini bağlayıp evi ateşe verdiİstanbul Ataşehir'de Alev Y. adında bir kadın, sevgilisi Emre Y. tarafından elleri ve ayakları koli bandıyla bağlandı. Emre Y., daha sonra sevgilisinin bulunduğu evi ateşe vererek kaçtı. Evde mahsur kalan Alev Y., olay yerine gelen itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Emniyet ekiplerinin çalışmaları sonucu Emre Y. yakalanarak gözaltına alındı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber