Geri Dön
Ekonomi‘Sanayici maliyet hesabı yapamıyor’

‘Sanayici maliyet hesabı yapamıyor’

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, dövizdeki dalgalanmaların sanayi üretimini olumsuz etkilemeye başladığını, girdilerin büyük ölçüde döviz kurları ile fiyatlandığı Türkiye’de bu sorunun artık fiyat yokluğuna doğru gittiğine dikkat çekti.

‘Sanayici maliyet hesabı yapamıyor’

EKONOMİ SERVİSİ - Bahçıvan, “Sanayicinin ihtiyaç duyduğu hammaddeden lojistik ve finansmana kadar, üretim süreci için gerekli olan tedarik zincirlerindeki belirsizlikler ve ham madde maliyetlerindeki yükselişler, üretimin üzerindeki baskıları artırıyor. Sanayici maliyet hesabı yapamıyor ve geleceği öngöremiyor. Bu durum, yakın dönemde bazı ürünlerin üretiminde ciddi sıkıntılara yol açabilecek gibi gözüküyor” dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin kasım ayı olağan toplantısı, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde; Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu ve GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ile birlikte GSO Meclis Üyelerinin katılımıyla yapıldı.

Enflasyon uyarısı

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ise konuşmasında, “Ülkede faiz, kur ve enflasyon üçgeninde bir sıkışma yaşanıyor ve bunun aşılması gerekli. Özellikle iç piyasaya üretim yapan ve ham maddeyi dışarıdan alan firmalarımız kur baskısı karşısında büyük güçlük yaşıyor, üretici fiyatlandırma yapamıyor. Kurdaki yükseliş ve dalgalanmalar enflasyonu tetikliyor. İhracatı artıralım derken enflasyonist bir döngünün içerisine girmekten de uzak durmamız gerekiyor. Sanayimizin sürdürülebilirliği için kur, faiz ve enflasyon dengesiyle birlikte; öngörülebilirlik, istikrar ve güven ortamını ivedilikle tesis etmek zorundayız” diye konuştu.

 

İstanbul'a kar piyangosu! Soğuk hava umut oldu
‘Kripto para’ için yasal düzenleme! Erdoğan talimatı verdi
Mesai 4 güne düştü, maaş ise... 'Türkiye'de tamamen değişir!'
Cinsel taciz davasında flaş gelişme! Belgeler ortaya çıktı
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! 21 il için kritik uyarı
'Camdaki Kız’da Nalan’ın hevesi kursağında kaldı! ‘Bu kızın yüzü gülmüyor’
Trabzonspor istemişti F.Bahçe devrede! Kuntz'un yeni prensi
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Film gibi operasyon! Gizlenmeye çalıştı, yara izi ele verdi
Ankara'da açıldı! Yeni rekorlar yolda
Çalışanlar dikkat! Süre 6 gün, onay olmadan ücret düşmez
Takıntılı hayranı Serenay'a kabusu yaşatmıştı: Yorgun ve üzgünüm!
G.Saray'ın yıldızına Prens Selman kancası
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler