Geri Dön
Ekonomi‘Sanayicinin vergi ve SGK primi ertelensin’

‘Sanayicinin vergi ve SGK primi ertelensin’

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan tam kapanma tedbirleri ile sanayinin farklı sektörlerinde bazı sıkıntıların yaşanabileceğini belirterek, “Şirketlerimizin bu süreci en az hasarla atlatabilmeleri için öncelikle vergi ve SGK prim ödemeleri makul bir süre ertelenmeli” dedi.

‘Sanayicinin vergi ve  SGK primi ertelensin’

İSO Meclisi’nin nisan ayı olağan toplantısında konuşan Bahçıvan konuşmasında, aşılama takviminde bazı sektörlerin öne çıkarılmasının sanayicileri vicdanen yaraladığını söyleyerek şunları dile getirdi:

“Pandeminin başından beri ülkemiz ekonomisi için canla başla fedakârca çaba sergilemeye devam eden, ülke ihracatına, üretimine ve vergi kaynaklarına en büyük katkıyı ve desteği sağlayan sanayi sektörümüzün çalışanları böyle bir ayrımcılığı asla hak etmiyor. Bu haksız uygulamanın en kısa zamanda düzeltilmesini sanayi sektörümüz adına şiddetle talep ediyorum.”

‘KGF devreye girsin’

Bahçıvan tam kapanmada yalnızca temel sektörlerin değil, bu sektörlere hammadde ve ara malı tedarik eden alt sektörler ile perakende sektörünün de olumsuz etkileneceğini dile getirerek, “Bu süreçte özellikle perakende sektörü için kira ertelemesi veya kira desteği çok daha önemli hale gelmiştir” dedi.

Aynı şekilde birçok sektörün faaliyetini durdurmasıyla sanayinin nakit akışında ciddi aksamalar yaşanabileceğini vurgulayan Bahçıvan, şöyle konuştu:

“Faizlerin bu denli yüksek, kur hareketliliğinin bu kadar fazla olduğu, dolayısıyla öngörüde bulunmanın bu kadar güç olduğu bir dönemde sanayimizin uygun koşullarla finansman ihtiyacının karşılanması için KGF teminatlı kredi mekanizması ivedilikle tekrar uygulamaya alınmalıdır.”

18 Haziran koronavirüs tablosu belli oldu! İşte günlük vaka sayısı...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 224 bin 128 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 575 kişinin testi pozitif çıktı, 59 kişi hayatını kaybetti. Vaka ve vefat sayısında düne göre düşüş gözlemlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler