Geri Dön

Şehit yakınlarının 'unutulan' memuriyeti hatırlandı

Şehit yakınlarının kamuda memur kadrolarına yapılacak atamaları, bütçe ile getirilen sınırlamalara tabi olmayacak. CHP'den, "31 Aralık'ta sona erdi, torba yasada da unutuldu" açıklaması geldi.

Şehit yakınlarının 'unutulan' memuriyeti hatırlandı

2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun tasarısında yapılan değişiklikle şehit yakınlarının kamuda memur kadrolarına yapılacak atamaları, bütçe ile getirilen sınırlamalara tabi olmayacak.

TBMM Genel Kurulunda, 2016 yılı Merkezi Bütçe Kanun Tasarısının maddeleri üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Genel Kurulda tasarının dördüncü maddesinin görüşmeleri sırasında AK Parti, CHP ve MHP'nin verdiği ortak önerge ile, şehit yakınlarının kamuda memur kadrolarına atamalarıyla ilgili düzenleme yapıldı.

Buna göre şehit yakınları kamuya memur olarak atanmak için başvurduklarında, bütçede yer alan atamalara ilişkin kotaya tabi olmayacak. 2016 yılı içinde şehit yakınları kontenjanından kamuya ilk defa açıktan atanacaklar, bütçeyle getirilen atama sayısındaki sınıra tabi olmaksızın kurumların özel olarak bir kontenjanları olmasa dahi atanabilecek.

"31 ARALIK 2015'TE SONA ERMİŞ"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, önerge ile ilgili yerinden söz alarak, "Bir ortak önerge var ama bir hususa açıklık getirmek gerekiyor. Bu konudaki düzenleme 31 Aralık 2015 tarihinde sona ermiş. 31 Aralık 2015'te sona eren bu tip uygulamalarla ilgili bir torba yasa geldi, görüşüldü. Orada da bu unutulmuş.

Bugün gelinen noktada bu düzenleme yapılmasa belli kotalar olduğu için şehit ailelerinin istihdamı noktasında bir sıkıntı yaratacak. Bütçeler görüşülürken gider artıcı önerge verilemez. Esasında hepimiz biliyoruz ki bu kotanın artırılmasının gider artırıcı bir yönü de vardır ama bu yaratılan önemli eksiği giderme noktasında elbette şehit ailelerine böyle bir katkının yapılması için imzamızı attık, arkasındayız" diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da önergeyi desteklediklerini belirtti.

Skandal paylaşımların ardından gözaltına alındıSamsun'da'da bir sosyal medya üzerinden herkese açık şekilde yaptığı canlı yayın sırasında Bitlis'teki helikopter kazasında şehit olan askerlere hakaret ettiği öne sürülen Yonca B., polis tarafından gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber