Geri Dön
EkonomiSerada yerli tohum atağı

Serada yerli tohum atağı

Seralarda görülen ve fideleri çürüterek domates tarımına zarar veren ‘Domates Kahverengi Meyve Buruşukluk Virüsü’ne (ToBRFV) karşı Antalya’da dayanıklı (tolerant) yerli tohum geliştirildi.

Serada yerli tohum atağı

 

İlk olarak 2014’te Ürdün ile İsrail’de ortaya çıkan, 2019’dan sonra da Türkiye’deki seralarda üretimi olumsuz etkileyen virüse karşı TÜBİTAK, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Anamas Tohum Ar-Ge Merkezi iş birliğinde dayanıklı bitki geliştirilmesi için çalışma başlatıldı. Yaklaşık 2 yıldır moleküler viroloji laboratuvarında DNA bazlı yapılan çalışmalar neticesinde virüse dayanıklı, daha sağlıklı domates üretimini sağlayacak yerli tohum üretildi.

Tohumlar, deneme amaçlı olarak virüsün yoğun görüldüğü seralara  dikildi ve kaliteli ürünlerin yetişmesi sağlandı.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tohumculuk ve Tarımsal Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATOM) Müdürü Doç. Dr. Hakan Fidan, “Bitkide DNA parmak izi yöntemiyle çalışma yaptık, annesi mi dayanıklı yoksa babası mı? Ne kadar dayanıklı ya da bir kaç tane dayanıklılık mekanizması var ise bunlar hangileri şeklinde modern aletlerle genetik tabanlı bir araştırma  yaptık. Dayanıklı bulduğumuz hatları, doğrulamasını yaparak, klasik ıslah yöntemiyle tolerant domates tohumunu geliştirdik” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İindirildiği otobüse binerek yolcuyu vurduKonya'da maske takamadığı için belediye otobüsü şoförü ve yolcuların tepkisiyle karşılaşıp indirilen ve daha sonra temin ettiği tabancayla aynı araca binip tartıştığı yolculardan Recep Ceylan'ı (25) yaralayan Adem Sarıtaş (38) gözaltına alındı. Olaydan sonra kaçıp saklandığı Ahırlı ilçesi Akkise Mahallesi'ndeki yayla evinde Cinayet Büro Amirliği ekipleri tarafından yakalanan Adem Sarıtaş sorgusu için Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler