Geri Dön
EkonomiSİHA’larda yerlilik oranı % 93’e çıktı

SİHA’larda yerlilik oranı % 93’e çıktı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, “SİHA’larda yerlilik oranı yüzde 93. Bütün kritik sistemleri biz yapıyoruz. Bu çok yüksek bir oran. Dünyada böyle bir üretim modeli pek yok” dedi.

SİHA’larda yerlilik oranı % 93’e çıktı

Baykar Teknik Müdürü de olan Bayraktar, Genç Ensar tarafından Ensar Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen, ‘Milli ve Özgün İnsansız Hava Aracı Sistemleri ve Milli Teknoloji Hamlesi’ başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, Türk havacılık tarihine ilişkin bilgiler verdi.

Müslüman alimlerin dünya havacılık tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Bayraktar, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ gibi öncü isimlerin olduğunu hatırlattı.

Bayraktar, insansız hava araçlarının (İHA) havacılıkta son dalga olduğuna işaret ederek, İHA’ların teknolojideki paradigma değişiminde bir kırılım oluşturduğunu vurguladı.

Savunma ve stratejik sanayilerde yazılımların mutlaka milli olması gerektiğini belirten Bayraktar, ürünlerdeki asıl katma değerin yazılım ve tasarım olduğunu söyledi. Bayraktar, “Savunma sanayisinde teknoloji ve yazılımı üretmiyorsanız ne bağımsız ne de müreffeh olabiliyorsunuz” dedi.

SİHA’larda yerlilik oranı % 93’e çıktı
‘Akıncı’ geliyor

Bayraktar, ortaya konulan millileşme vizyonuyla savunma sanayisinde 2000’li yıllarda yüzde 15’lerde olan yerlilik oranının şimdi yüzde 65’lere ulaştığını, Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarının büyük kısmını yerli kaynaklarla tedarik ettiğini belirtti. Bayraktar, 100 yıldır uçak üreten Ukrayna’ya bile SİHA ihraç ettiğini bildirdi.

Üzerinde çalıştıkları Akıncı İHA’nın konvansiyonel harpte stratejik görev ifa edeceğini kaydeden Bayraktar, Akıncı’nın gelişmiş keşif ve taarruz yeteneklerine sahip olacağını söyledi.

Bayraktar, bu yıl TEKNOFEST’in Atatürk Havalimanı’nda yapılacağını söyledi.

3 ÜLKEDEN BİRİYİZ

Bayraktar, Türkiye’nin, kendi sınıfında bazı uçaklarda bir numara ve Bayraktar TB2’nin kendi sınıfının en iyisi olduğunu söyledi. İHA’ları kullanma kabiliyeti açısından Türkiye’nin, dünyanın 3 ülkesinden biri olduğuna işaret eden Bayraktar, terörle mücadelede Türkiye’nin İHA’larla birçok operasyon yaptığını anlattı.

Bayraktar, birçok ülkenin bu alana ilişkin çalışmalar yaptığını ve birbiriyle yarıştığını belirterek, Çin’in sesten hızlı insansız savaş uçağı üzerine çalıştığını aktardı.

‘Milli ve özgün olmak’ hedefiyle çalıştıklarını kaydeden Bayraktar, dünyanın en iyisini yapabileceklerini söyledi.

İstanbul Avcılar'da silahlı kavgaİstanbul Avcılar'da araları aralarında husumet olduğu öne sürülen iki grup arasında silahlı kavga çıktı.  Açılan ateş sonucu bir kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler