Geri Dön
EkonomiŞimdiden arttı! Büyük hareket bekleniyor, Ramazan'da...

Şimdiden arttı! Büyük hareket bekleniyor, Ramazan'da...

Ramazan ayında internet üzerinden alışverişte büyük bir hareket bekleniyor. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkan Yardımcısı ve PttAVM Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, internetten yapılan bakliyat alışverişinde şimdiden büyük artış olduğunu belirterek, “Restoran ve kafelerin bu dönemde kapalı olması, ev alışverişlerinin bir bölümünü e - ticarete kaydıracak. Bu yıl harcamaların 30 milyar lirayı geçmesini bekliyoruz” dedi.

Şimdiden arttı! Büyük hareket bekleniyor, Ramazan'da...

Ramazan öncesi iftar ve sahur alışverişleri için internetteki alışveriş siteleri hareketlenmeye başladı. Çevikoğlu, internetten özellikle bakliyat alışverişinde şimdiden artış gözlemlendiğini belirterek, “Normal dönemlere göre bakliyat, yağ, hurma, Ramazan kolisi gibi ürünlerin alımlarında yarı yarıya artış bekliyoruz” dedi.

Koronavirüs salgınının e - ticarete etkisinin her alanda sürdüğünü belirten Çevikoğlu, şunları söyledi:

“Özellikle son dönemde vaka sayılarının tekrar yükselişe geçmesi ve Ramazan ayına yönelik tedbirler e - ticarete talebi daha da artıracaktır. Restoran ve kafelerin bu dönem içerisinde kapalı olması ev alışverişlerinin bir bölümünü e - ticarete kaydıracak. İnsanlar Ramazan’da ihtiyaç duyduğu birçok ürünü e - ticaret platformları üzerinden almaya başladı. Ramazan döneminde vatandaşlar sadece erzak alışverişine yönelmiyor. Geçtiğimiz yıl özellikle iftara ve sahura kadarki saat dilimlerinde giyim alışverişlerinin arttığını görmüştük. Bu yıl da benzer bir eğilimin olacağını tahmin ediyoruz.”

30 milyar lira

Geçtiğimiz yıl Ramazan’da internetten yapılan kartlı ödemelerin 19 milyar lirayı geçtiğini aktaran Çevikoğlu, “Bu yıl harcamaların 30 milyar lirayı geçmesini bekliyoruz. Geçen yılın mayıs ayında 20 milyon farklı kart ile internetten ödeme yapılırken, 2 milyon kart ise ilk kez internetten ödemelerde kullanılmıştı. İftar alışverişlerinde 2020 yılı verilerine baktığımızda; bakliyat, sıvı yağ, kuru meyveler, hazır tatlılar, un, şeker gibi ürünlere özellikle rağbet ediliyor” diye konuştu.

PttAVM olarak da Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ürünlerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı, ‘Ramazan kolileri’ hazırladıklarını dile getiren Çevikoğlu, “Vatandaşlarımız PTT güvencesiyle istedikleri kişiye hayır yapma şansına sahip olacak” dedi.

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler