Geri Dön
EkonomiSömestir hediyesine hücum

Sömestir hediyesine hücum

Sömestire sayılı günler kala velilerin hediye arayışı başladı. Online satışlarda elektronik ürünler, kitap, kırtasiye, hobi ürünleri kategorilerinde hareketlilik olduğu belirtiliyor.

Sömestir hediyesine hücum

Aylin Rana Aydin - Sömestir tatilinin başlamasına sayılı günler kala veliler öğrenciler için hediye arayışına başladı. Karne hediyesi anlayışı değişen öğrenciler, artık teknolojik hediyelerin yanı sıra hobi setleri, akıllı saat, dil eğitim seti, robotik kodlama eğitimleri gibi seçeneklere ilgi gösteriyor. Bu gibi ürün ve eğitimlere sömestir dönemlerinde ilginin artması nedeniyle şirketler, ürünlerde indirimler uygularken bazı belediyeler de ücretsiz kodlama eğitimleri sunuyor.

Kutu oyunlarına öğrenciler tarafından ilgi yüksek. 50 liradan başlayan fiyatlarla dedektiflikten, astroloji ve ekosisteme dair birçok alanda kutu oyunları bulunuyor. Aynı zamanda robotik kodlama ve STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) tabanlı eğitim setleri de öğrenciler tarafından ilgi görüyor. Öğrencilere bu setlerden hediye etmek isteyen velilerin 150 ile bin lirayı gözden çıkarması gerekiyor.

Tasarım setleri

Eğitim setleriyle birlikte öğrencilerin sömestirde kendi tasarımlarını oluşturup yenilikçi düşüncelerini geliştirmesi hedefleniyor. Bazı setlerin mobil aplikasyonları da bulunuyor. Puzzle setleri de revaçta. Öğrenciler için puzzle setlerinin fiyatları da parça sayılarına göre 40 ila 150 lira arasında değişiyor.

Yarıyıl hediyesinde bir başka seçenek de öğrencilere yönelik tasarım setleri... Bu setlerle parfüm, sabun, takı, boya yapılabiliyor. Tasarım setlerinin fiyatı 50-300 lira arasında değişiyor. STEM eğitimleri kapsamında değerlendirilen bu setler ile öğrenciler setlerin içerisinden çıkan malzemeler ile kendi ürünlerini tasarlayabiliyor. Bilime merakı olanlar için de öğrencilere yönelik olan mikroskoplar 100-500 lira arasında değişen fiyatlardan satışa sunuluyor. Öğrenciler bu mikroskoplarla istedikleri nesneleri detaylı olarak inceleyebiliyor. Hediye olarak tercih edilen drone'ların fiyatları ise 100 liradan başlıyor. Aynı zamanda veliler öğrenciler için kitap da satın alabilir. Veliler için bir diğer seçenek de çocuklarına alabilecekleri kablosuz kulaklık ve portatif hoparlörler. Birçok markanın bu yönde ürünleri bulunuyor. Kablosuz kulaklıkların fiyatları 150 liradan başlayıp bin liraya kadar çıkıyor. Bluetooth bağlantısı, SD kart okuyucusunun yanı sıra kulaklık girişinin de yer aldığı portatif hoparlörlerin fiyatları ise 250 liradan başlıyor. Akıllı çocuk saatleri ise 130 liradan başlayan fiyatlarda satışa sunuluyor. Akıllı saatlerle velilerin çocuklarını anlık takip etme olanağı da bulunuyor.

‘Hareketlilik var’

IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara ise, özel günlerle birlikte e-ticarete olan talebin arttığını dile getirdi. Türkiye’de 14 bin işletmeye e-ticaret altyapısı sağladıklarını aktaran Özkara, “Bu yıl elektronik ürünler, hediyelik eşya, kitap, kırtasiye, oyun, oyuncak, hobi ürünleri kategorilerinde bir hareketlilik olduğunu görüyoruz. Geçen yıl ise bu kategorilerde, sömestir döneminin iki hafta öncesine kıyasla yüzde 36’lık büyüme gerçekleşmişti. Bu yıl ocak ayı geçen yıla göre yüzde 24 artışla başladığı için bu oranın daha da üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Sömestir tatilinin bitişinden bir hafta sonra da Sevgililer Günü olması artan bu hacmi sabit tutarak daha da yukarılara taşıyacaktır” ifadelerini kullandı.

Kodlama eğitimleri

Bilişim alanında eğitim veren kurumların da sömestir tatili döneminde düzenlediği eğitim programları bulunuyor. Veliler öğrenciler için bu eğitimlerden de faydalanabilir. Bazı belediyelerin ücretsiz düzenlediği robotik kodlama eğitimlerinin yanı sıra eğitim kurumlarının ücretli programları da var. Öğrencilerin yaşlarına göre seçim yapmak mümkün. Bu eğitimlerle birlikte öğrencilere üç boyutlu modelleme, oyun tasarımı, kodlama ve robotik eğitimleri imkânı sunuluyor.